2. marec 2012

- Minister zdravotníctva likviduje nemocnice

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

 Žilina, 2. marec 2012

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vedome likviduje nemocnice. Jeho rozhodnutie neoddlžiť všetky verejné nemocnice, a teda aj krajské, a zároveň nepreplácanie nákladov nemocníc za realizované výkony potrebné pre zdravie pacientov ženie nemocnice na pokraj priepasti. A zato všetko, čo spôsobil, teraz viní druhých – samosprávne kraje, Asociáciu nemocníc Slovenska, riaditeľov nemocníc... Načasovanie tohto kolapsu je očividné. Akoby Uhliarik chcel udržať zdravotníctvo iba do volieb a po nich príde koniec. Neobstoja ani jeho tvrdenia o šetrení, pretože štátna nemocnica v Trenčíne nakúpila CT prístroj za jeho ministrovania za 2 milióny eur. Žilinský samosprávny kraj naproti tomu vďaka transparentnej verejnej aukcii zakúpil CT prístroj len za 1,1 milióna eur. „O akom šetrení a zlom riadení krajských nemocníc teda Uhliarik rozpráva, keď svoje štátne vedie od deviatich k piatim?“ pýta sa rozhorčene predseda ŽSK Juraj Blanár, ktorého minister slovne atakoval, že krajské nemocnice nakupujú služby a tovary predražene a neefektívne. „A ďalšou lžou je tvrdenie, že v nemocniciach sú rezervy. Pán minister, príďte a ukážte nám, v čom hospodárime horšie ako vy vo vašich štátnych nemocniciach. O nedostatočných platbách pre nemocnice hovorí aj váš nominant - riaditeľ štátnej VŠZP, ktorý tvrdí, že na dofinancovanie nemocníc chýba 27 miliónov eur (a aj to je podľa nás málo), pretože súkromné zdravotné poisťovne úplne odmietli diskutovať o navýšení pre nemocnice. To dosvedčuje, že súkromné poisťovne sú obrovskou chybou v zdravotníctve,“ dodáva predseda Žilinského samosprávneho kraja, ktorého nemocnice potrebujú len na navýšenie platov lekárov a sestier 7,5 milióna eur ročne. Tieto obrovské finančné prostriedky nie sú zo strany súčasnej vlády garantované, a to aj napriek tomu, že predsedníčka vlády SR sa v memorande so zdravotníkmi k tomu zaviazala.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky