23. november 2011

- Žilinský kraj spustil zimnú údržbu ciest
- Správa ciest je v operatívnej pohotovosti

                      Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

                                      Žilina, 23. november 2011

Operatívna pohotovosť Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) platí od 1. novembra 2011. Plnú zimnú pohotovosť spustí Správa ciest (SC) ŽSK koncom novembra, ak si to vyžiada aktuálny vývoj počasia.

O zjazdnosti ciest počas zimy informuje verejnosť dispečersko – spravodajská služba správy ciest. Vodiči nájdu informácie na internetovej stránke kraja www.regionzilina.sk, v časti GIS ŽSK, kde majú možnosť sledovať aj pohyb vozidiel, ktoré vykonávajú zimnú údržbu ciest (ZÚC) II. a III. triedy v celkovej dĺžke 1448 km. Na základe zmluvnej dohody udržiava SC ŽSK v zimných mesiacoch aj takmer 480 km ciest I. triedy, ktoré patria štátu.

Počas zimnej údržby sa o cesty stará viac ako 260 pracovníkov. Správa ciest ŽSK zabezpečuje zjazdnosť ciest posypom, odstraňovaním snehu a cestných prekážok. Pripravených je 10 šípových pluhov, 6 autogréderov, 25 nakladačov, 2 traktory sypače a 9 nákladných vozidiel, ako aj 116 sypačov s radlicou, 8 snehových fréz a 18 traktorov s radlicou. V prípade mimoriadnych udalostí je navyše zabezpečených 8 externých traktorov s radlicou a 2 nakladače najmä pre región Kysúc a Turca. „Stroje zimnej údržby sú v nepretržitej pohotovosti pripravené k zásahu na cestách. Predpokladáme, že v tohtoročnej zimnej sezóne nepresiahnu náklady na zásahy vozidiel a celkovú zimnú údržbu ciest sumu 4 milióny eur,“ skonštatoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Jednotlivé závody SC ŽSK už čerpajú zásoby chemických a inertných posypových materiálov. Predpokladaná spotreba za celé zimné obdobie predstavuje 14 562 ton chemického a 52 488 ton inertného posypu.

Ing. Radka Kulaviaková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky