13. december 2016

Župný rozpočet ráta aj s obnovou kultúrnych pamiatok

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 13. december 2016

Oblasť kultúry dostane o takmer 870-tisíc eur viac ako vlani. Na rok 2017 je v návrhu župného rozpočtu pre kultúrne inštitúcie vyčlenená suma 7.738.791 eur, čo predstavuje nárast o približne 12,6 percenta.

„Zvýšenie zahŕňa nielen bežný chod našich múzeí, galérií, knižníc, kultúrnych stredísk, divadiel či hvezdárne, ale aj ich rozsiahle rekonštrukcie, ktoré realizujeme každoročne vo všetkých regiónoch. Príkladom je náš Budatínsky hrad, do ktorého komplexnej obnovy sme od roku 2009 investovali už viac ako päť miliónov eur,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Ako dodal, okrem toho, že sa kraj pri jeho ďalšej rekonštrukcii bude uchádzať o eurofondy, už dnes ráta aj s vlastnou investíciou vo výške 200-tisíc eur do technického zázemia vrátane skladov, technických miestností a depozitárov. 

Stavebné úpravy neobídu ani Kysuckú galériu v Oščadnici, kde župa plánuje vybudovať depozitár za 70-tisíc eur. „Jednou z veľkých investícii bude i zateplenie obvodového plášťa na budove Makovického domu, kde sídli Krajské kultúrne stredisko v Žiline. Okrem novej fasády sa vymenia okná, dvere a opraví sa kanalizácia. Tieto stavebné úpravy ukroja z rozpočtu 100-tisíc eur,“ informovala riaditeľka odboru kultúry Miroslava Ševčíková-Šumská s tým, že rovnaká suma poputuje tiež do Liptovskej knižnice v Liptovskom Mikuláši, kde sa chystá rekonštrukcia strechy so zateplením. Obnovovať sa bude ďalej Oravská knižnica v Dolnom Kubíne, ktorá plánuje okrem výmeny strechy aj prestavbu schodiska. 

V budúcom roku vyčlení ŽSK zo svojho rozpočtu 70-tisíc eur do Liptovského múzea v Ružomberku na dokončenie druhej etapy opravy podláh vo výstavnej sále. Počíta sa tiež s investíciou do spevnenia hradného brala na hrade Likava, ktorá má zabezpečiť statiku historickej pamiatky. Spolu 50-tisícová suma je určená do Múzea liptovskej dediny v Pribyline na rekonštrukciu vodojemu. 

Podľa slov M. Ševčíkovej-Šumskej ľudia stále vyhľadávajú kultúru. „V pôsobnosti máme najnavštevovanejší hrad na Slovensku, Oravský hrad, ktorý si pozrie ročne viac ako 160-tisíc návštevníkov. Vysokú návštevnosť, okolo 100-tisíc turistov, majú tiež Sobášny palác v Bytči, Budatínsky hrad alebo hrad Strečno a darí sa i knižniciam. V Dolnom Kubíne ročne vypožičiame okolo 225-tisíc publikácií a do Krajskej knižnice v Žiline zase za rok zavíta približne 200-tisíc čitateľov,“ priblížila.

„Žilinský kraj a jeho kultúrne pamiatky sa môžu pochváliť vysokými číslami návštevnosti a aby sme k nám stále lákali nových návštevníkov, o túto oblasť sa pravidelne staráme a investujeme do jej obnovy. Aj v roku 2017 budeme tak naďalej rozvíjať náš kultúrny turizmus i takýmto spôsobom,“ uzavrel J. Blanár.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.12.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky