Záujem o očkovanie v kraji výrazne rastie

Župa neustále navyšuje očkovacie kapacity

 

 

 

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 25. 11. 2021 

Žilinský kraj navýšil v aktuálne prebiehajúcom týždni očkovacie kapacity o 3 500, občania majú k dispozícii viac než 12 400 termínov na očkovanie. Reaguje tak na zvyšujúci sa počet záujemcov o očkovanie, ktorý pocítili všetky pevné očkovacie centrá v kraji, ktorých je jedenásť, výrazne vyšší počet očkovancov hlási aj výjazdová vakcinačná linka VakciZuzka.

Hoci čakáreň stále ponúka dostatok voľných miest, všetky očkovacie body hlásia zvýšený záujem, zdravotníci často dokonca očkujú aj po ukončení stanovenej očkovacej doby. „Evidujeme, že do očkovacích centier prichádzajú okrem registrovaných aj neregistrovaní, ktorých je minimálne rovnaký počet. To spôsobuje vyššiu koncentráciu ľudí, ktorí sa dostavia podľa ich záujmu, čo následne musíme riešiť a nastavovať kapacitné možnosti oveľa operatívnejšie. Každý zaočkovaný človek pomáha znižovať enormný tlak na nemocnice. Najdôležitejším dôvodom pre očkovanie by malo byť zdravie, nie výhody, ktoré z očkovania môžu plynúť,“ vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková. Krajská samospráva komunikuje na dennej báze so všetkými očkovacími centrami a je pripravená navyšovať počet termínov podľa aktuálnej potreby, prípadne znovuotvoriť veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline. V súčasnosti zvýšený záujem postačuje kompenzovať Epidemiologická ambulancia, ktorá už druhý týždeň očkuje nepretržite sedem dní v týždni. Od svojho spustenia v ambulancii podali už 14 651 vakcín, no len v mesiaci november to bolo viac než 3 000. Až 25 % zaočkovaných prišlo do ambulancie z iných krajov, prevažne z Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Župa tiež posilňuje výjazdy do regiónov. VakciZuzka doposiaľ navštívila 126 miest a obcí, kde zaočkovala 7 154 občanov, v aktuálnom mesiaci to bolo už 1 829. Na vopred stanovených výjazdoch už i výjazdová jednotka používa vakcínu Pfizer, aby mohla v regiónoch očkovať aj treťou dávkou. Pre mimoriadny záujem sa do niektorých obcí zdravotnícky tím vracia opakovane aj počas jedného dňa, naposledy sa tak stalo v Trstenej. Krajská samospráva vychádza v ústrety aj firmám, ktoré požiadali o výjazdové očkovanie. V tomto týždni preto vyrazí do terénu aj ďalšia župná mobilná očkovacia jednotka – sanitka pre imobilných občanov, aby podporila zodpovedné rozhodnutie firiem a zaočkovala ich zamestnancov priamo v priestoroch spoločností.

Záujem občanov o vakcináciu je dobrou správou pre náš kraj i Slovensko. Motivácia k očkovaniu je rôzna, jedným z dôvodov je určite i sprísňovanie opatrení na národnej úrovni, po ktorých voláme už niekoľko týždňov. V týchto časoch je však veľmi dôležité, aby chorí včas kontaktovali svojho lekára a zahájili správnu liečbu. Prosím všetkých obyvateľov, aby boli k sebe ohľaduplní a zodpovední. Pre všetkých nastal náročný čas. Snažíme sa neustále zdôrazňovať, že cieľom všetkých opatrení i očkovania nie je farba v covid automate, či možnosť ísť si nakúpiť, ale predovšetkým ochrana vlastného zdravia, životov svojich blízkych a stabilizácia kolabujúceho zdravotníctva,“ doplnila predsedníčka kraja Erika Jurinová.

Najviac využívanou vakcínou je Pfizer, nasleduje Janssen a Moderna. Občania si môžu zvoliť očkovacie centrum podľa typu vakcíny, pravidelne aktualizované informácie nájdu na web sídle kraja i krajskom FB. Všetky očkovacie centrá v kraji vrátane veľkokapacitného centra a Epidemiologickej ambulancie podali už viac než 525 000 očkovacích dávok.

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 25.11.2021

Sekcie


Jazykové verzie webstránky