V Predmieri sa stretli dychové hudby

8. ročník Prehliadky dychových hudieb v Predmieri bol venovaný kapelníkovi Jozefovi Bajzovi st., ktorý dychovej hudbe zasvätil celý život.

 

 

 

Trubka, klarinet, tuba, flauta, ale aj činely, malý či veľký bubon. To všetko je súčasťou dychovky alebo dychovej hudby, ktorá ešte aj v dnešnej dobe má množstvo svojich priaznivcov. Ti sa stretli počas víkendu, 26.- 27. augusta v obci Predmier na Prehliadke dychových hudieb. 
V sobotňajšom programe zaznel v Parku M. R. Štefánika koncert Horníckej kapely z Havířova, ktorej muzikanti zaujali nielen hudobným vystúpením, ale aj unikátnymi baníckymi uniformami. V nedeľu odštartoval program slávnostným pochodom všetkých dychových hudieb. Ich cieľ bol v areáli ZŠ Predmier, kde sa odohrával hlavný program podujatia. V úvode sa kapely predstavili dvoma spoločnými skladbami. Celá prehliadka sa konala pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára, ktorý si 8. ročník podujatia nenechal ujsť. Počas svojho príhovoru na javisku zablahoželal aj domácej DH Predmierčanka oslavujúcej 111. výročie svojho založenia, jej kapelníkovi Antonovi Bajzovi st. odovzdal tortu, ktorú neskôr slávnostne rozkrojili a pochutili si na nej účinkujúci i diváci. 
Návštevníkom podujatia sa v premenlivom počasí, v ktorom sa slnko striedalo s dažďom, predstavili dychové hudby Predmierčanka z Predmiera, Hoľazňanka z Plevníka-Drienové, Fatranka zo Žiliny, Hrabovanka z Hrabovky, Považanka z Považskej Bystrice a Hornosrnianská dychovka z Horného Srnia. 
8. ročník Prehliadky dychových hudieb v Predmieri bol venovaný kapelníkovi Jozefovi Bajzovi st., ktorý dychovej hudbe zasvätil celý život. Organizátormi podujatia boli DH Predmierčanka, Obec Predmier a Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Mgr. Daniela Srnanková
Krajské kultúrne stredisko v Žiline
www.krkszilina.sk


Spodná navigácia

Aktualizácia: 31.08.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky