Šaliansky Maťko je na Kysuciach populárny

Recitačná súťaž žiakov základných škôl.

 

 

 

 

 


Recitačná súťaž žiakov základných škôl Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského sa teší záujmu žiakov i pedagógov základných škôl aj na Kysuciach. Okresné kolo sa uskutočnilo dňa 30. januára 2020 na pôde Kysuckej knižnice v Čadci, ktorá pracuje v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Hlavným organizátorom podujatia je Centrum voľného času s dlhoročnou aktívnou súčinnosťou s Kysuckou knižnicou v Čadci. Súťaže v prednese slovenskej povesti od ľubovoľného autora sa zúčastnili žiaci od 2. do 7. ročníka ZŠ, ktorí súťažili v troch vekových kategóriách. Organizátorov potešil hojný počet súťažiacich i záujem pedagógov z okresu Čadca.


 

Súťaž má dlhoročnú tradíciu a od svojho vzniku v roku 1991 v Šali sa vyprofilovala na významnú a celoslovensky známu recitačnú súťaž. Víťazi z každej kategórie okresného kola postupujú do krajského kola a tí najtalentovanejší do celonárodného kola. Súťažiacich i pedagógov srdečne privítala riaditeľka knižnice pani Janka Bírová, ocenila záujem žiakov i prácu učiteľov na príprave súťažiacich. Milým príhovorom pomohla recitátorom zahnať trému, poďakovala za účasť a popriala úspech. Radoslav Nekoranec z Centra voľného času detí a mládeže v Čadci informoval účastníkov o priebehu a pravidlách súťaže. K aktuálnemu ročníku súťaže sa vyjadril: „Teší ma, že záujem o túto celoslovenskú súťaž a jej okresné kolo zo strany škôl neutícha, o čom svedčí i dnešná účasť takmer šesťdesiatich žiakov a pedagógov základných škôl z mesta a okolitých obcí. Chcem sa poďakovať predovšetkým pani učiteľkám, ktoré pripravujú súťažiacich a motivujú ich k čítaniu a spoznávaniu slovenských povestí. Ďakujem i pani riaditeľke knižnice a jej kolegyniam , ktoré nám vychádzajú maximálne v ústrety a sú aktívnymi spoluorganizátormi súťaže“. Po rozdelení súťažiacich do troch vekových kategórií a zostavení porotcovských komisií sa recitačná súťaž rozbehla. Odborná porota, ktorú tvorili pedagógovia z vybraných základných škôl, mala veľmi ťažkú úlohu vybrať tých najlepších, ktorí postúpia do krajského kola. Súťaž bola ukončená vyhlásením výsledkov a odovzdávaním knižných poukážok a informačnej brožúrky „Za kultúrou v Žilinskom kraji“, ktorú všetkým súťažiacim venovala Kysucká knižnica v Čadci. V prvej kategórii žiakov 2. a 3. ročníka bolo určené nasledovné poradie: 1. miesto – Sofia Serafínová (ZŠ Čierne Vyšný koniec); 2. miesto – Katarína Bazgerová (ZŠ Čadca Rázusova); 3. miesto – Laura Sýkorová (ZŠ Staškov). V druhej kategórii žiakov 4. a 5. ročníka získala 1. miesto - Kristína Čepcová (ZŠ Svrčinovec); 2. miesto – Zuzana Machovčáková (ZŠ Staškov) a 3. miesto – Laura Pavlinová (ZŠ Oščadnica 1374). V tretej kategórii žiakov 6. a 7. ročníka uspeli najlepšie títo recitátori: 1. miesto – Lucia Haladejová (ZŠ Čierne Ústredie); 2. miesto – Sofia Koperová (ZŠ Čierne Vyšný koniec) a 3. miesto – Ema Riečičiarová (ZŠ Nová Bystrica). Víťazi z každej kategórie postúpia do krajského kola súťaže, ktoré sa uskutoční v Žiline. Blahoželáme všetkým oceneným, prajeme im veľa úspechov a dôstojnú reprezentáciu svojej školy, nášho mesta i celého regiónu Kysuce v krajskom i celonárodnom kole súťaže. Teší nás skutočnosť, že povesť je stále žánrom, ktorý je pre deti a mládež stále živý a obľúbený i v dnešnom modernom a digitálnom svete.

Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci
Ul. 17. novembra 1258
022 01 Čadca

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 06.02.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky