13. december 2016

Priblížili tradičné vianočné zvyky a obyčaje

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 13. december 2016

Počas jedinečnej odbornej konferencie „U nás taká obyčaj“ dnes župa priblížila predvianočné a vianočné tradície v Žilinskom kraji. Prednášajúci etnológovia sa zamerali na regionálne odlišnosti i na prechod od pohanského Sviatku zimného slnovratu po kresťanské Vianoce. „Takúto konferenciu sme sa rozhodli usporiadať po prvýkrát a aj podľa ohlasov už môžeme povedať, že sa veľmi vydarila. Vďaka odborníkom zo župných múzeí z Oravy, Kysúc, Horného Považia, ale aj uznávanej etnologičke Kataríne Nádaskej, ktorá rovnako prijala naše pozvanie, sa nám podarilo oživiť dávne zvyky našich materí či starých materí,“ informoval podpredseda ŽSK Jozef Štrba. 

Cieľom príspevkov bolo priblížiť tradície vybraných regiónov Žilinského kraja a ukázať, ako kedysi prežívali predvianočné obdobie a slávili vianočné sviatky naši predkovia. „Dnes sa veľa tradícií dodržiava už len na dedinách alebo v niektorých menších mestách, a je aj našou úlohou snažiť sa o ich zachovanie. Teší ma preto, že na konferencii bolo mnoho mladých a verím, že si z dnešného dňa odniesli čo najviac,“ zdôraznil J. Štrba. 

Prezentácie sa dotkli kalendárnych zvykov zimného obdobia v goralských obciach na Kysuciach, symbolov adventu a Vianoc, povedali viac o Štedrom dni v tradíciách Horného Považia a zároveň zmapovali obdobie od zimného slnovratu k sviatku Troch kráľov. Počas celej konferencie boli pre návštevníkov pripravené ukážky výroby vianočných oplátok, maľovania medovníkov a celú atmosféru dopĺňala aktuálna výstava Žilinského kraja vianočných dekorácií a ozdôb klientov domovov sociálnych služieb. Vo sviatočnej atmosfére bude župa pokračovať aj zajtra, kedy sa pred jej budovou otvoria tradičné vianočné trhy spojené s predajom kaprov.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.12.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky