Pod Kýčerou sa už po 42. krát hralo, spievalo aj tancovalo

Folklórny festival sa uskutočnil v dňoch 5. – 6. júla v kysuckej obci OchodnicaKysucká obec Ochodnica každý rok na začiatku júla ožíva folklórnym festivalom. Tento rok sa uskutočnil v dňoch 5. – 6. júla a jeho organizátormi boli Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Obec Ochodnica. Podujatie finančne podporili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Žilinský samosprávny kraj.
V sobotu si návštevníci mohli pochutiť na dobrých haluškách, pretože sa uskutočnila súťaž v ich varení. Predstavili sa bratia Kristekovci z Klubiny a Detský folklórny súbor Nezábudka z Rudiny. Nechýbali ani domáci – Mažoretky ELLIS, spevácka skupina Seniorka, šikovné deti z CVČ Ochodnica a neodmysliteľná súčasť každých slávností v obci – Dychová hudba Ochodničanka.
V nedeľu sa už od rána začali schádzať v amfiteátri folklórne skupiny z celých Kysúc. O 10.00 hod. v  sprievode prešli do Kostola sv. Martina, kde sa následne začala slávnostná svätá omša. O 13.00 hod., za jasotu účinkujúcich a ohromujúceho zvuku Dychovej hudby Ochodničanky, prešiel sprievod obcou, aby pozval domácich sláviť sviatok folklóru na Kysuciach.
Pod názvom Veruže mi zahraj sa o 14.00 hod. začal hlavný program festivalu. Podujatie prišli pozdraviť poslanec NR SR a predseda Žilinského samosprávneho kraja, Juraj Blanár, poslanec ŽSK a prednosta Okresného úradu v Žiline, Vladimír Macašek, starosta obce Zborov nad Bystricou, Juraj Hlavatý, starosta partnerskej obce Dobra z Českej republiky, Jíři Carbol, starosta obce Mucharz z Poľska, Waclav Wadowny a široká verejnosť, ktorá zaplnila amfiteáter do posledného miesta.
Na úvod sa divákom predstavili Matúško Hodás, 9-ročný heligónkar z Kysuckého Lieskovca a spevák Daniel Vlček z Ochodnice .
Divákom sa spolu s predsedom ŽSK prihovorili riaditeľka KKS v Čadci, Silvia Petreková a starosta obce Ochodnica, Radoslav Ďuroška.
Po ich slovách pódium patrilo prihláseným folklórnym skupinám, ktoré sa tento ročník snažili o to viac, že bol pre nich súťažným- v rámci postupovej súťažnej prehliadky Nositelia tradícií.
Do súťaže sa prihlásilo spolu osem folklórnych skupín z Kysúc – päť za okres Čadca a tri za okres Kysucké Nové Mesto. Na vystúpenia dohliadala odborná porota, ktorej predsedníčkou bola Helena Zahradníková, speváčka ľudových piesní a folkloristka. Pri práci jej pomáhali Pavol Kužma, pedagóg, folklorista, scenárista, režisér, hudobník a publicista a Bartolomej Gernát, hudobník a vo svete uznávaný výrobca ľudových nástrojov. Pred porotu sa ako prvá postavila Folklórna skupina Krásno nad Kysucou, ktorá predviedla pásmo „U košikára“. Bolo zamerané na pletenie košíkov od jednoduchých až po svadobné, ale aj na pletenie brezových metiel. Hovorené slovo poukazovalo na rôzne rady a porekadlá. Bystrická dolina mala zastúpenie vo Folklórnej skupine Zborovanke, ktorá sa na festival prihlásila s pásmom „Zborovskí regrúti“ – už názov hovorí, že členovia skupiny priblížili verbovanie regrútov v obci, a Folklórnej skupine Dolinke z Novej Bystrice, ktorá „Mútila mlieko“ a výborné maslo potom na chlebíku ponúkla aj návštevníkom festivalu. Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova poukázala na zvyk „Drapanie peria“ a Dedovanka z Oščadnice zasa na Jánske zvyky, pretože ako sa od dávna hovorí „Jánska noc má čarovnú moc.“ Z Horného Vadičova prišla do Ochodnice Folklórna skupina Vajčovci. S nimi sme si na chvíľku zaspomínali na Veľkú noc, pretože „Šibačky“ boli ich voľbou. Folklórna skupina Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta má rovnako ako iné dlhoročnú tradíciou - „Vyžínanie tráv na lúkach“ bolo pásmom veľmi nápaditým , plným krásnych piesní. Na záver súťažnej časti sa predstavila domáca folklórna skupina Kýčera s pásmom „Mlátenie obila s dožinkami“.
Nádherným ukončením súťaže bola spoločná záverečná pieseň všetkých folkloristov „Kysuca, Kysuca...“. I tým, čo o sebe hovoria, že nie sú citliví a majú tvrdú povahu, sa muselo pri počúvaní tejto piesne rozochvieť srdce. Veď si ju vypočuli v podaní takmer 150 Kysučanov!
Porota následne rozhodla o víťazoch za každý okres – na krajskej prehliadke nás budú reprezentovať Folklórna skupina Krásno nad Kysucou za okres ČadcaFolklórna skupina Vajčovci za okres Kysucké Nové Mesto. 
Program pokračoval po vyhodnotení súťaže ďalej – predstavili sa hostia z Poľska – folklórny súbor Jazsczurowianki a od 18.00 hod. ešte stále plný amfiteáter zabávali Otto Weiter a Andrea Fischer, ktorí roztancovali naozaj všetkých – malých i veľkých.
42. ročník Folklórneho festivalu Ochodnica je úspešne za nami. Veľké poďakovanie patrí všetkým prihláseným skupinám, folkloristom, ktorí sa i v tejto uponáhľanej dobe venujú ušľachtilému zachovávaniu tradícií a rozvíjaniu svojho talentu. Víťazným súborom prajeme veľa šťastia na krajskej prehliadke. Ďakujeme spoluorganizátorom, sponzorom, mediálnym partnerom, ktorými boli Týždenník Kysuce, Rádio Frontinus, Rádio Sever, TV Fenix, všetkým dobrovoľníkom a ostatným, ktorí akýmkoľvek spôsobom priložili ruku k úspešnému priebehu podujatia. 

Na záver vyslovujeme želanie, že „Ľudovou piesňou za krásou života“ sa vydáme opäť o rok na 43. ročníku FF Ochodnica.

Mgr. Katarína Belková
KKS v Čadci


Spodná navigácia

Aktualizácia: 08.07.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky