PIESNE DOMOVA 2019

Regionálna súťažná prehliadka hudobného folklóru.

 

 

 

 

Dňa 8. septembra 2019 sa v Dome kultúry v Čadci uskutočnila regionálna súťažná prehliadka hudobného folklóru PIESNE DOMOVA 2019, ktorej celoštátny stupeň sa nazýva VIDIEČANOVA HABOVKA a uskutoční sa v dňoch 16.- 17. novembra 2019 v Habovke.

Podujatie pre kysuckých folkloristov pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Charakteristika samotnej súťaže, ako ju uvádza Národné osvetové centrum Bratislava: 
Vidiečanova Habovka je celoštátna postupová súťaž a prehliadka hudobného folklóru detí a dospelých. Súťaž je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku a uskutočňuje sa od roku 1976, v minulosti napríklad pod názvami Celoslovenský festival ľudových hudieb a spevákov ľudových piesní (1977), Celoslovenský festival detských ľudových hudieb a spevákov ľudových piesní (1976, 1978), Celoslovenská súťažná prehliadka ľudovej hudby (1988), Detský festival ľudovej hudby (1998) a od roku 2009 ako Vidiečanova Habovka. Hlavným cieľom súťaže je podporovať a rozvíjať poznanie hudobného folklóru Slovenska, vzťah detí k tradičnej ľudovej kultúre, štýlové interpretačné schopnosti muzikantov a spevákov a objavovať nové spevácke a muzikantské talenty v oblasti interpretácie ľudovej hudby.

PIESNE DOMOVA sa niesli síce v súťažnej, no priateľskej a žičlivej atmosfére. Na prihlásených súťažiacich dohliadala odborná porota v zložení: Pavol Kužma- predseda, členky: Helena Zahradniková a Amália Kužmová, ktorá o výsledkoch rozhodla nasledovne:

VÝSLEDKOVÁ LISTINA:

  • Kategória- Spevácke skupiny
FSk SVRČINKA zo Svrčinovca- ZLATÉ PÁSMO S POSTUPOM do krajského kola, ktoré sa uskutoční dňa 29. 9. 2019 v Zázrivej
ŽFSk TURZOVANKA z Turzovky- ZLATÉ PÁSMO S NÁVRHOM NA POSTUP do krajského kola
FSk STAŠKOVANKA zo Staškova- ZLATÉ PÁSMO 
FSk DOLINKA z Novej Bystrice- ZLATÉ PÁSMO 
FSk DEDOVANKA z Oščadnice- STRIEBORNÉ PÁSMO
FSk OZVENA z Čierneho- STRIEBORNÉ PÁSMO
FSk VRABČIAR z Krásna nad Kysucou- STRIEBORNÉ PÁSMO

  • Kategória- Sólisti speváci, spevácke duá
Valéria Janešíková a Eva Červencová z Turzovky- ZLATÉ PÁSMO S POSTUPOM do krajského kola
Alexandra Matáková z Čadce- ZLATÉ PÁSMO S NÁVRHOM NA POSTUP do krajského kola

  • Kategória- Sólisti inštrumentalisti
Slávka Poništová z Radôstky- ZLATÉ PÁSMO S POSTUPOM do krajského kola
Silvia Šperková zo Staškova- STRIEBORNÉ PÁSMO

Srdečne blahoželáme všetkým oceneným a postupujúcim a ďakujeme každému jednému z vás, priatelia, ktorí ste sa do súťaže prihlásili a predviedli vysokú úroveň a kvalitu jedinečného kysuckého folklóru.

Silvia Petreková
Kysucké kultúrne stredisko v Čadci


Spodná navigácia

Aktualizácia: 10.09.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky