Piata kniha Sone Behúňovej a jej balady o závislostiach

V podvečer 30.9.2020, bola v Kysuckej knižnici v Čadci slávnostne uvedená do literárneho života

 

 

 

 


Posledný septembrový deň, v podvečer 30.9.2020, bola v Kysuckej knižnici v Čadci slávnostne uvedená do literárneho života v poradí už piata kniha Sone Behúňovej pod názvom „V klietke“. Podtitul „Balady o závislostiach“ predznamenáva obsahové zameranie knižky ilustrovanej červeno-čiernou farbou ilustrácií. Je to buď smerovanie k zdravému a  plnohodnotnému životu, alebo smrti v neslobode - v klietke závislostí. 22 rýmovaných balád poukazuje na rôzne druhy závislostí, ktorými nie sú len drogy, ale všetky nezdravé návyky oberajúce človeka o slobodu a život v harmónií. Upozorňujú na veľké zlo v našej spoločnosti a jeho dôsledky, ktoré ničia jednotlivcov, ale i celé rodiny.

V Kysuckej knižnici v Čadci, ktorá pracuje v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sa stretol hojný počet priaznivcov a priateľov autorky. Moderovania sa bravúrne zhostila riaditeľka knižnice Janka Bírová, srdečne privítala autorku a jej spolupracovníčky – grafičku Eriku Karaffovú, jazykovú korektorku Janku Koperovú a všetkých účastníkov a hostí. Ospravedlnila ilustrátorku knihy Danielku Romanovú, ktorá sa nemohla zúčastniť podujatia z dôvodu štúdia na VŠ. Soňa Behúňová začínala tvorbou duchovnej poézie, zúčastňovala sa celoslovenských literárnych súťaží a roku 2016 vyšla vo vydavateľstve Magma v Čadci jej prvá básnická zbierka pod názvom „Cesta do seba“. Húževnatá autorka, povzbudená úspechom, písala ďalej a nasledovali dve prozaické knižky vtipných autobiografických príbehov a spomienok - „Za troch chlapcov“ a „O márnotratnej dcére“. Nasledovala knižka pre deti pod názvom Mariolka a lyrika s epikou sa napokon spojila v prezentovanej knižke balád. Žena s veľkým srdcom, empatiou, ústretovosťou a ochotou pomáhať v ťažkých chvíľach je veľmi bohatá, ako sama hovorí, bohatá veľkým počtom priateľov a blízkych. Veď i v predhovore knižky uvádza: „Všetci potrebujeme držať v dlani niečiu ruku a cítiť tlkot srdca, ktoré nám rozumie.“

Knižná novinka bola do literárneho sveta uvedená symbolicky. Na knižku „V klietke“ sa sypali malé vtáčiky, ktoré unikali z jej mreží a leteli na slobodu. Aktu sa ujali spolu s autorkou pani Erika Karaffová, Janka Koperová a Janka Bírová. Literárny podvečer, ktorý prebiehal v priateľskej a úsmevnej atmosfére, oživili hudobné vstupy v podaní Kataríny Stašovej a Gabriely Hadidovej. Ukážky vybraných balád z prezentovanej knihy recitovali profesionálne recitátorky a víťazky mnohých recitačných súťaží – Danka Sobolová a Kristínka Kubincová. Podujatie bolo ukončené autogramiádou ďalšieho regionálneho knižného titulu, ktorý vydala Varínska tlačiareň a obohatí fond nejednej knižnice. Prajeme autorke, aby sa jej naďalej dobre písalo a veríme, že i prezentovaná knižná novinka si získa veľkú priazeň čitateľov rovnako, ako všetky jej predošlé básnické a prozaické knižné tituly.

KK
Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci
Ul. 17. novembra 1258
022 01 Čadca
LATITUDE 49°26'12,154"N
LONGITUDE 18°47'5,862"E

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 06.10.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky