8. december 2016

Od nedele čakajú cestujúcich zmeny

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 8. december 2016

Nové cestovné poriadky začnú platiť už túto nedeľu 11. decembra 2016. Ako informoval riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý, v rámci prímestskej autobusovej dopravy dôjde aj tento rok k zmenám, ktoré zlepšia nadväznosť medzi jednotlivými druhmi verejnej dopravy a rozšíria dopravnú obsluhu o nové spoje a zastávky. „Úpravy cestovných poriadkov realizujeme každý rok, a to po vzájomných rokovaniach ako s autobusovými, tak železničnými dopravcami. Diskutujeme vždy aj s predstaviteľmi obcí a miest a pripomienky zasielajú i samotní cestujúci, čo je pre nás veľmi dobrá spätná väzba,“ priblížil celý proces I. Mokrý. 

Žilinský kraj si objednáva u zmluvných dopravcov SAD Žilina a ARRIVA Liorbus prímestskú autobusovú dopravu na 218 linkách pre 313 obcí a miest a zmeny sa tak dotknú všetkých župných regiónov. Podľa predsedu ŽSK Juraja Blanára chce kraj vytvoriť pre cestujúcich čo najpohodlnejšie a najideálnejšie riešenia. Nie vždy je to však možné. „Pri takom počte spojov a počte obyvateľov, ktorí autobusy využívajú na prepravu do práce, školy alebo zdravotníckych zariadení, je veľmi ťažké vyhovieť každému. Naši odborníci sa snažia ale odchody i príchody nastaviť čo najlepšie, aby nadväzovali na vlaky, pracovné zmeny v podnikoch a odchádzali z väčších miest aj po deviatej hodine večer, kedy končia pracovníci viacerých predajní v obchodných centrách,“ vysvetlil žilinský župan.

Autobus o pol desiatej večer zo Žiliny pribudol tak napríklad už aj v smere na Rajec o 21:30 h a pre Bytčanov bol tiež pridaný nový prípoj k nedeľnému rýchliku do Bratislavy (s odchodom o 18:20 h z Bytče), ktorý ich odvezie priamo na bytčiansku železničnú stanicu. „Zmeny máme aj v Turci, kde napríklad spoj v smere Martin – Kraľovany – Dolný Kubín zastaví o 11-tej už i v Krpeľanoch na železničnej stanici ako prípoj k osobnému vlaku v smere do Košíc. Podobne je o päť minút skôr posunutý ranný autobus z Mošoviec do Martina tak, aby mohli cestujúci v Turčianskych Tepliciach bez problémov prestúpiť na vlak do Martina a Žiliny,“ uviedol riaditeľ odboru dopravy ŽSK.

Ďalšie úpravy sa dotknú na Kysuciach najmä Turzovky a Ochodnice. Nový spoj budú môcť v dňoch školského vyučovania využiť žiaci z Dlhej nad Kysucou do Turzovky s odchodom o 6:10 h alebo autobus z turzovskej miestnej časti Hlinené do centra o 5:50 h. Prípoje k vlakom na železničnú stanicu pribudnú Ochodničanom ráno o pol šiestej i podvečer o pol siedmej a v smere zo stanice na konečnú aj o 6:10 ráno.

Na Orave od pondelka začne premávať ďalší posilový spoj o 5:40 h na linke Dolný Kubín – Banská Bystrica, ktorý začali vo väčšej miere využívať predovšetkým študenti. Zlepší sa tiež obslužnosť obcí na trase Dolný Kubín – Trstená, kde pribudne osem nových zastávok. 

Liptovské zmeny uvítajú cestujúci prímestskej linky z Demänovskej doliny do Liptovského Mikuláša. Spoj sa z 11-tej hodiny posúva na 11:05 h tak, aby ostal zachovaný prestup na vlak. Autobus z Dolného Kubína do Ružomberka o 22:15 h bude po novom vyrážať už zo zastávky Dolný Kubín Mokraď, autoservis. 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 08.12.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky