2. december 2016

Župný december

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 2. december 2016

Obyvatelia a návštevníci Žilinského kraja môžu využiť december a vychutnať si župné zážitky na Kysuciach, Turci, Hornom Považí, Orave či v Liptove. Múzeá, galérie i kultúrne strediská v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravili v poslednom mesiaci roka 2016 viacero zaujímavých podujatí. 

Už tento víkend ponúkne nedeľa dva výnimočné koncerty a návštevu Mikuláša. Kysucké múzeum v Čadci organizuje jeden z prvých adventných koncertov spojený s prezentáciou sviatočných dekorácií. Uskutoční sa v priestoroch renesančného Kaštieľa v Radoli o 13-tej hodine. V nedeľu sa rozozvučia aj priestory Liptovskej galérie v Liptovskom Mikuláši, adventný koncert „Adventure Strings“ začne o 16-tej. „Príchod Mikuláša si 4. decembra užijú návštevníci nášho Oravského hradu. Pripravení budú remeselníci, teplá medovina, oplátky, pre deti divadelná rozprávka a samozrejme, i vianočné koledy,“ informovala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. 

Od 9. decembra bude v Kysuckej galérii v Oščadnici otvorená výstava „Vianočný pozdrav“, voľne nadväzujúca na výstavu Vianočný dar z roku 2001. „K 35. výročiu galérie daroval iniciátor jej vzniku Anton Blaha s manželkou ďalšiu kolekciu približne 40 umeleckých diel, ktoré budú pre návštevníkov vystavené až do konca februára 2017 a zbierka galérie sa tak opäť rozrástla o unikátne maľby,“ priblížila riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková-Šumská. Umenie ukáže svoj pôvab aj v Turci. Výstava členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov „Krásy zimy“ začne vernisážou 15. decembra o 16.00 h a prístupná bude v Klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska (TKS) v Martine do 10. januára 2017. TKS v polovici decembra organizuje i ďalšie zaujímavé podujatie, a to slávnostný program k 30. výročiu založenia Folklórneho súboru Kriváň z Turian. Spev, tanec a kvalita súboru sľubujú špeciálny zážitok. Program začne v sobotu 17. decembra 2016 o 17.00 h v Kinosále v Turanoch.

Pár dní pred Vianocami zorganizujú župné kultúrne strediská aj ďalšie tradičné podujatia. V Kultúrnom dome v Zázrivej sa budú oslavovať Oravské Vianoce. „Scénický program priblíži v nedeľu 18. decembra od 17-tej hodiny zvyky a bohatstvo Vianoc v tomto jedinečnom regióne. Hneď na druhý deň sa od pondelka začnú vianočné trhy v Starej Bystrici na Rínku sv. Michala Archanjela. Trhy majú dlhoročnú tradíciu a ich súčasťou bude aj tento rok rozsvietenie vianočného stromčeka, čo je nádherný okamih, ktorý odštartuje tú skutočnú vianočnú náladu,“ uviedla riaditeľka odboru kultúry ŽSK.

Unikátom a predzvesťou Vianoc sa stal už i predvianočný koncert Pocta ľuďom dobrej vôle v organizácii Krajského kultúrneho strediska v Žiline. Ako uviedla jeho riaditeľka Soňa Řeháková, žilinská Katedrála Najsvätejšej Trojice sa zaplní sviatočnou atmosférou v pondelok 19. decembra 2016 od 16.30 h. „Koncert je pod záštitou žilinského župana Juraja Blanára a tiež J. E. Mons. Tomáša Galisa, žilinského diecézneho biskupa. Venujeme ho predstaviteľom kultúrno-spoločenského a duchovného života a všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorých srdečne pozývame,“ zdôraznila S. Řeháková.

Povianočný koncert si budú môcť milovníci hudby užiť aj na Štefana. Nedávno zrekonštruovaná baroková kaplnka Budatínskeho hradu ponúkne 26. decembra od 14.00 h hudobné zoskupenie Musica Temporis s hosťami, ďalších výnimočných interpretov či premiéru Omše na Štefana. Po druhom sviatku vianočnom svoje brány otvorí znovu i Oravský hrad. „Prehliadky budú obohatené o vianočné hudobné a divadelné predstavenia, pôjde teda o výnimočný zážitok. Veríme, že aj medzi sviatkami si návštevníci nájdu k nám cestu a vyrazia na rodinný výlet práve na Oravský hrad,“ dodala riaditeľka Oravského múzea.

Lenka Záteková

hovorkyňa ŽSK


 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 05.12.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky