Moje umenie = naše umenie

V stredu 6. októbra sprístupnili v Makovického dome v Žiline výstavu prác členov Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline.


Úvod podujatia spríjemnil hrou na gitare Benjamín Maga z Konzervatória Žilina. Riaditeľ KrKS v Žiline Peter Ničík privítal všetkých návštevníkov a zároveň zablahoželal kurátorovi výstavy akad. mal. Stanovi Lajdovi, dlhoročnému lektorovi klubu, k získaniu hlavnej ceny Egona Erwina Kischa za knihu Posledná večera Leonarda z Vinci (2019), ktorá sa udeľuje nepretržite už 30 rokov za diela literatúry faktu v Českej a Slovenskej republike.
„Som veľmi šťastný, že sa po dlhej dobe stretávame, lebo tá nešťastná korona prerušila naše klubové stretnutia aj plenéry. Boli to veľmi príjemné tvorivé i osobné stretnutia. Teším sa, že sa všetko pomaličky rozbieha a my sa opäť môžeme spoločne venovať umeniu,“ privítal hostí Stano Lajda. Zároveň dodal, že „každý umelec, nech sa venuje akémukoľvek umeniu, má až povinnosť vykročiť s ním medzi ľudí. Umenie patrí všetkým, je pre všetkých. Takže to Moje umenie je vlastne Naše umenie.“ Umelec, ktorý je zároveň pedagógom na Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline sa netajil, že ho teší aj účasť jeho študentov. „Som rád, že okrem dlhoročných členov nášho výtvarného klubu, prijali pozvanie vystavovať aj mladí ľudia, ktorí už vo veku 15-16 rokov ukazujú svoj veľký talent.“ Na výstave môžete vidieť rôzne výtvarné štýly - od realizmu až po abstrakciu. „Výtvarníkom v klube nikto nepredpisuje, čo a ako majú robiť, a tak do svojich prác môžu vkladať kus seba. Ja ako lektor sa nikoho nesnažím smerovať. Výtvarníkom nechávam priestor pre vlastný štýl, väčšinou ich len jemne doťuknem.“

Výstava v Makovického dome potrvá do 25. októbra a pre návštevníkov je otvorená počas pracovných dní od ôsmej do šestnástej hodiny.

Petra Rovderová
Krajské kultúrne stredisko v Žiline


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.10.2021

Sekcie


Jazykové verzie webstránky