„Mariolka“ patrí všetkým deťom

Úspešná kysucká autorka Soňa Behúňová venovala svoju prvú detskú knihu nielen deťom.

 

 

 

 

 

Úspešná kysucká autorka Soňa Behúňová venovala svoju prvú detskú knihu nielen deťom, ale aj tým, ktorí deťmi ostali v srdciach po celý život. Slnečné popoludnie 12. júna 2019 v Kysuckej knižnici v Čadci (ďalej len „knižnica“)  v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patrilo malému dievčatku, po ktorom je pomenovaná pekná detská knižka „Mariolka“. Bezstarostné, citlivé a dobrosrdečné dievčatko prežíva svoje detstvo s milovanými rodičmi uprostred hôr na samote. Spoločnosť jej robí štvornohý priateľ psík Bobík, zvieratká na dvore i v lese. Trinásť príbehov, ktoré knižka obsahuje, je pretkaných láskou, rodinným šťastím a porozumením. V úvode slávnostného uvedenia knižky do života, riaditeľka knižnice Janka Bírová svojimi slovami o hodnote rodiny, prebudila zamyslenie v každom z poslucháčov. Príjemnú atmosféru a úsmev na tvári všetkým prítomným vyčarili i deti, ktoré účinkovali počas celého programu. Veselo a od srdiečka si zaspievali Matúš Lehotský, Lea Mária Čavajdová, Júlia Urbaníková a Tobias Čečotka pod vedením a klavírnym sprievodom Mgr. Petry Bírovej zo ZUŠ J. Potočára v Čadci. Všetky piesne boli zhudobnené podľa básní, ktoré sa nachádzajú v knižke. Dva príbehy z „Mariolky“ prečítala Mgr. Lenka Bytčánková, učiteľka dramatického odboru zo ZUŠ J. Potočára v Čadci. Milé básničky, ktoré sú súčasťou príbehov, recitovali žiaci zo ZŠ Rázusova: Ela Vrúbelová, Michael Duraj a Marek Kupka pod vedením pani učiteľky Mgr. Terézie Dejčíkovej. Ani pekným a milým slovom sa neplytvalo. Príhovory hostí boli osviežením pre všetkých. Ilustrátorke Ing. arch. Beáte Kontrišovej sa splnil dávny sen a veľmi sa tešila, že mohla prvýkrát, a hádam nie naposledy, namaľovať obrázky do detskej knižky. O jazykovú úpravu sa postarala pani učiteľka slovenského jazyka Mgr. Yvonne Marjaková zo ZŠ Rázusova. Prezradila, že jej práca netrvala dlho, pretože v rukopise neboli takmer žiadne chyby. Varínska tlačiareň sa podieľala na tom, aby knižka uzrela svetlo sveta a mnoho detí i dospelých sa mohlo tešiť z jej príbehov. Spolumajiteľka tlačiarne pani Anna Buchtová prezradila, že pani spisovateľka sa stala osôbkou blízkou jej srdcu – pracovne i ľudsky. Samotná autorka Mariolky, Soňa, porozprávala o tom, ako stretla usmievavé dievčatko, ktoré si vypýtalo rozprávku o koníkovi. Nežným detským očkám sa nedalo odolať, a tak vymyslela svoj prvý príbeh, a neskôr aj ďalšie. Tak vlastne táto knižka vznikla. Detská úprimnosť a čaro ich jedinečných prianí boli pri slávnostnom uvedení knihy do života. Majka, Miriamka, Janko a Nikolka sa zhostili veľkej úlohy. Posýpaním farebných motýlikov a svojimi milými želaniami popriali knižke veľa čitateľov, aby bola obľúbená a našla si miesto v každej detskej izbičke.  „Úprimne želám knihe Mariolka, aby svoje posolstvo odovzdávala množstvu detí i dospelých a na tvárach všetkých vyčarila šťastie, radosť a úsmev.“ dodáva Janka Bírová. Aj my sa pripájame k prianiam a veríme, že ešte nejaká detská knižka od „Soničky“ pribudne na pomyslenú detskú poličku. Knižku „Mariolka“ je možné kúpiť v predajniach „Papiernictvo“ v Kysuckej nemocnici v Čadci a v „Náboženskej predajni“ za obchodným domom Tempo. Tešíme sa na osobné stretnutia pri ďalších podujatiach v Kysuckej knižnici v Čadci. 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 21.06.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky