Malatiná v znamení valaskej kultúry

Obec pod Chočom sa tak každoročne stáva centrom ovčiarskej kultúry.

 

 

 

Už 18. ročník medzinárodného festivalu valaskej kultúry v Malatinej hostil mnoho šikovných remeselníkov, súťažiacich v rôznych kategóriách a folklórne kolektívy. Obec pod Chočom sa tak každoročne stáva centrom ovčiarskej kultúry. 
Dvojdňový festival valaskej kultúry Bačovské dni v Malatinej sa tento rok konal 14. a 15. júla. Obidva dni boli plné bohatého programu pre všetky vekové kategórie. Na svoje si prišiel každý návštevník tohto špecifického festivalu. 

Sobota 14. júla odštartovala sprístupnením výstavy v ZŠ s MŠ v Malatinej o 16.30 s názvom Premeny tradičného textilu. V rámci nej prezentovali výsledky svojej práce dve tvorkyne -   Mária Mäsiarová s plstenými výrobkami ako napríklad obrazy, mydlá a iné dekoratívne predmety a Lucia Šmigovská, ktorá ukázala výrobky z ručne tkaného ľanu a modrotlače. O 17.30 sa dejisko diania presunulo do amfiteátra na Skalke. Po príhovoroch riaditeľa Oravského kultúrneho strediska Miroslava Žabenského a starostu obce Malatiná Zdenka Kubáňa začal program privítankou domácich folklórnych kolektívov z Malatinej. Tri generácie ľudí pracujúcich vo folklórnom hnutí obce Malatiná – detský folklórny súbor Skalka, folklórna skupina Grúnik a spevácka skupina Mlynová tak prezentovali prejavy svojej hudobnej a spevnej ľudovej kultúry v programe Hájičku zelený. Po domácich patrilo pódium trom hosťom - folklórnej skupine Podžiaran z Papradna, Súboru ľudových piesní a tancov Valašský vojvoda z Kozlovíc a záverečný večerný program ukončil folklórny súbor Bystričan z Považskej Bystrice.

Ešte pestrejší program priniesol druhý deň. Slnkom zaliate nedeľňajšie ráno veštilo dobrú náladu a atmosféru, ktorú už od ranných hodín dopĺňal rad šikovných remeselníkov. Tí prišli ukázať svoju šikovnosť i výrobky na jarmok ľudových remesiel. Hlavnú cestu k amfiteátru na Skalke lemovalo viac ako štyridsať stánkov, ktoré ponúkali širokú paletu výrobkov od tradičných jedál, výrobkov z dreva, kože, kovu, keramiky, drôtu či textilu. 

V základnej škole bola od 11.00 pripravená súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka. V tomto roku sa do nej v kategóriách hrudkový syr, údený syr, oštiepok a žinčica zapojilo 11 družstiev a súkromných výrobcov z Oravy, Liptova a Považia. Okrem hodnotenia odbornou porotou sa do súťaže verejnou ochutnávkou zapojili i diváci a rozhodli o cenách diváka. V kategórii ovčí hrudkový syr zvíťazil Michal Kluka z Veličnej, v kategórii syr údený Agrovex Novoť, ako najchutnejší ohodnotila porota oštiepok baču Jána Červeňa zo Srňacieho a ako najkvalitnejšiu žinčicu vzorku z SPDP Lúžňan Liptovská Lúžna. Diváci sa zhodli s hodnotením poroty v kategóriách syr hrudkový a žinčica, naopak, najviac im chutil údený syr z Ovčej farmy Luptákovci Pokryváč a oštiepky od Zázrivcu Mariána Žúbora a z Agrodružstva Krivá.

Zvukmi bičov lákal amfiteáter divákov od 12.00 hodiny. Tu sa  v súťaži v práskaní pastierskym bičom na presnosť stretlo  pätnásť  bičiarov z celého Slovenska. V kategórii detí zvíťazil 11-ročný Dušan Didek z Liesku, u dospelých po rozstrele František Lupták z Liptovských Sliačov. Ani košiar v súťaži o najkrajšie jahňa nezíval prázdnotou. Chovatelia do súťaže priviezli šestnásť jahniat. Najviac divákov zaujalo jahňa Miroslavy Vajdiarovej z Veličnej. 

I v nedeľu bol v amfiteátri pripravený scénický program. Ten o 13.00 hodine otvorili hostia z z partnerskej Gminy Lubieň z Poľska. Po nich sa predstavili muzikanti, speváci a tanečníci zo súboru Valašský vojvoda z Kozlovíc z neďalekej Moravy. Program vystriedalo vyhlásenie výsledkov súťaží, ktoré prebiehali v dopoludňajších aj popoludňajších hodinách. Vecné ceny, diplomy i finančné ocenenia poputovali výhercom v súťažných kategóriách o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, v praskaní bičom či v súťaži o najkrajšie jahňa. V programe Pastierske obrázky sa od 14.00 prestavili folklórne kolektívy z Oravy, Liptova a Žiliny. Priblížili  divákom prejavy valaskej kultúry vo vybraných obciach Oravy a Liptova od prvého výhonu oviec na salaš, život na salaši, vyplácanie pastierov, tanečné zábavy i to, kam sa to na Slovensku všetko posunulo v druhej polovici 20. storočia. Jednotlivé etapy predviedli FSk Kýčera zo Zázrivej s pásmom Redigaňä, FSk Trnkári zo Žaškova s pásmom Na salaši, FS Stavbár s pásmom Keď sa ovce napásli, FSk Smrečany zo Smrečian s pásmom Strihania oviec, FSk Podšíp zo Stankovian s pásmom Už je týždeň po Michale a žartovné pásmo Doplatky z obdobia polovice 20. storočia priniesla FSk Likava z Likavky. Na záver programu potešil oko diváka ešte raz FS Stavbár s tancami z horehronskej obce Telgárt. Program ukončila spoločná pieseň Niže Malatinej v podaní všetkých účinkujúcich nedeľného programu. Známu malatinskú ľudovú pieseň si tak zaspievalo nielen viac ako stopäťdesiat účinkujúcich, ale aj diváci v amfiteátri. 

Záver druhého dňa patril veselému zoskupeniu Oravskí richtári, ktorí hostí rozveselili spevom regrútskych piesní a navodili veselú atmosféru pred vyhlásením Bačovskej tomboly, ktorú tvorila široká škála cien.

Medzinárodný festival valaskej kultúry Bačovské dni pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obec Malatiná v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a ďalšími partnermi. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

18. ročník Bačovských dní je za nami. Jeho príjemná atmosféra pomaly doznieva, aby mohla byť o rok ešte lepšia, ešte pestrejšia a ešte príjemnejšia.  


Mgr. Miroslava Polohová Ivanová

folklor@osvetadk.sk


Jedným zo sprievodných programov Bačovských dní 2018 bola súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka. Súťažilo sa v štyroch kategóriách - syr hrudkový, syr údený, oštiepok a žinčica. Jednotlivé výrobky hodnotila odborná porota v zložení Ing. Michal Šulič - predseda, MVDr. Ján Kráľ a Ivana Mlynáriková – členovia. Rozhodli nasledovne: 


Kategória – syr hrudkový:

1. miesto – Ing. Michal Kluka, Veličná

2. miesto – bača Marián Žúbor, Zázrivá

3. miesto – bača Ján Červeň, Srňacie, PPD Pucov

 

Kategória – syr údený:

1. miesto – Agrovex Novoť

2. miesto – bača Marián Žúbor, Zázrivá

3. miesto – bača Filip Greško, PD Malatiná

 

Kategória – oštiepok:

1. miesto – bača Ján Červeň, Srňacie, PPD Pucov

2. miesto – bača Milan Kytas, PD Žaškov

3. miesto – bača Marián Žúbor, Zázrivá

 

Kategória – žinčica:

1. miesto – SPDP Lúžňan Liptovská Lúžna

2. miesto ¬- bača Marián Žúbor, Zázrivá

3. miesto – Agrovex Novoť


Ocenenie z ochutnávky verejnosti:

Kategória – syr hrudkový: Ing. Michal Kluka, Veličná

Kategória – syr údený: Ovčia farma Luptákovci, Pokryváč

Kategória – oštiepok: bača Marián Žúbor, Zázrivá; Agrodružstvo Krivá 

Kategória – žinčica: SPDP Lúžan Liptovská Lúžna


Vyhodnotenie súťaže o najkrajšie jahňa

Do súťaže sa zapojili súkromní chovatelia, družstvá a salaše z Oravy, doniesli spolu 16 jahniat. 

Poradie určili diváci formou anketových lístkov: 

1. miesto : Miroslava Vajdiarová, Veličná 

2. miesto : Ing. Michal Kluka, Veličná

3. miesto : Milan Kytas, PD Žaškov


Vyhodnotenie súťaže v praskaní bičom na presnosť 

Súťaže sa zúčastnilo 15 súťažiacich zo Slovenska. 


Kategória dospelých:

1. miesto : František Lupták, Liptovské Sliače

2. miesto : Ján Škvarka, Malatiná

3. miesto : Jozef Tkáč ml., Borové

 

Kategória detí do 15. rokov:

1. miesto : Dušan Didek, Liesek

2. miesto : Tomáš Tkáč, Dolný Kubín

3. miesto :  Martin Líška, Žiar 

 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 17.07.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky