Knižnice sú najvyhľadávanejšie kultúrne organizácie kraja

Oravský hrad opäť najväčším turistickým lákadlom regiónu

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 7. február 2013

Knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patria medzi najvyhľadávanejšie kultúrne stánky v regiónoch. Svedčia o tom čísla návštevnosti za uplynulý rok 2012, kedy len služby Krajskej knižnice v Žiline využilo 241 370 návštevníkov. Priazni čitateľov sa tešili aj ďalšie regionálne knižnice v Čadci, Liptovskom Mikuláši, v Dolnom Kubíne či Turčianska knižnica v Martine, ktorá je so 157 329 návštevníkmi druhou najnavštevovanejšou knižnicou kraja. „Služby čitateľom našich knižníc sa snažíme stále skvalitňovať, k čomu prispel aj v minulom roku spustený knižnično-informačný systém. Nielenže uľahčuje komunikáciu čitateľa s knižnicou, ale prináša aj rad ďalších výhod pri získavaní žiadaných publikácií či zjednodušení práce zamestnancov knižníc,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. Turistickou atrakciou číslo jeden Žilinského kraja bol v minulom roku opäť Oravský hrad s viac ako 158 tisíc návštevníkmi. Historické bohatstvo zo stredovekých čias oceňujú domáci i zahraniční turisti aj v regióne Horného Považia. Hrad Strečno bol v minulom roku opäť najnavštevovanejšou expozíciou Považského múzea v Žiline. Lákadlom cestovného ruchu boli aj skanzeny v prírode. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline bolo najvyhľadávanejšou kultúrnou pamiatkou Liptova s takmer 69 tisíc návštevníkmi. Pre svoju jedinečnú prírodnú scenériu, architektonické skvosty i fakt, že pravidelne ožíva tradičnými remeslami a pestrou paletou podujatí robia z neho skutočný historicko-kultúrny klenot Liptova. Významnou devízou a najmä lákadlom Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke, ktoré zaznamenalo oproti roku 2011 opäť nárast návštevnosti, je aj jedinečná Historická lesná úvraťová železnica. Jazdu na nej si v minulom roku vychutnalo viac ako 41 tisíc návštevníkov a jej potenciál v tomto roku plánuje múzeum ešte viac využiť a pripraviť návštevníkom ďalšiu atrakciu. Od začiatku aktuálnej letnej sezóny 2013 spustí v spolupráci s Oravským múzeom zrekonštruované prepojenie bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice. Zrekonštruovaný jedenásťkilometrový úsek spájajúci Historickú lesnú úvraťovú železnicu v Novej Bystrici – Vychylovke a Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej tak bude lákavou novinkou.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 25.03.2013

Sekcie


Jazykové verzie webstránky