Jurinova jeseň 2019

Jubilejný 15. ročník Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby

 

 

 

 

 

„Kam sa len pozrieš, pohľad ti drgne do vrchov, a tam sa celá tá mystéria začína...“ Slovami Pavla Hrtusa Jurinu privítala na Kysuciach a v Kysuckej knižnici v Čadci viac ako stovku hostí slávnostného galavečera riaditeľka knižnice Janka Bírová. 

Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja bola hlavným organizátorom jubilejného 15. ročníka Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby v kategóriách poézia a próza - Jurinova jeseň 2019.Na podujatí sa podieľaloMesto Turzovka, Obec Klokočov, Mesto Čadca a viacero mediálnych partnerov. Hlavným partnerom projektu bol Fond na podporu umenia. Kysuce sú rodiskom mnohých významných osobností a organizátori podujatia vzdali hold predovšetkým dvom výnimočným Kysučanom. Verejnosti tak pripomenuli 100. výročie narodenia exilového prozaika Pavla Hrtusa Jurinu a 110. výročie narodenia básnika a kňaza Ján Harantu. Úvod slávnostného večera 17. októbra 2019 patril prezentácii publikácie Pavla Holeštiaka „Zlatá kysucká kniha Pavla Hrtusa Jurinu“, obohatená ilustráciami majstra Ondreja Zimku. Za režijnej spolupráce Evy Matysovej a Dagmar Jurgovej boli prezentované ukážky životopisného filmu a divadelného predstavenia zamerané na osudy Pavla Hrtusa Jurinu, rodáka z Klokočova. Vynikajúci recitačný talent predviedla v programe i dcéra autora prezentovanej knihy Ninka Holeštiaková. Rozviazaním zlatej stuhy na knižnom balíčku bola publikácia slávnostne uvedená do literárneho života. Literárno-hudobný galavečer, vyhodnotenie súťaže a dialógy pod lampou moderovala Gabriela Tomajková, redaktorka RTVS z Banskej Bystrice. Do celoslovenskej literárnej súťaže sa s 242 príspevkami zapojilo spolu 85 autorov vo veku od 12 do 89 rokov. Ocenenia v kategóriách poézia a próza i čestné uznania získalo v tomto ročníku až 37 finalistov. Predsedom hodnotiacej odbornej poroty bol Teodor Križka a spolupracujúcimi členmi Ján Gallik a Katarína Džunková. Prvé miesto a Cenu P. H. Jurinu v kategórií próza si odniesol Jozef Páleník a Cenu Jána Harantu v kategórii poézia získala rehoľná sestra Lucia Česáková. Odborná porota sa rozhodla udeliť i mimoriadnu cenu jubilejného 15. ročníka Jurinovej jesene za poetickú i prozaickú tvorbu pánovi Júliusovi Homolovi. Slávnostný akt udeľovania ocenení sprevádzali hudobné vstupy bravúrneho violončelistu Alexandra Botoša a víťazne literárne ukážky odzneli v precítenom umeleckom podaní pani Hildy Michalíkovej a Jozefa Šimonoviča. Vyhodnotenie súťaže bolo spojené s bohatým programom sprievodných podujatí, ktoré prebiehali na Kysuciach v dňoch od 9. do 18. októbra 2019.

Prvým podujatím tohtoročnej Jurinovej jesene bola slávnostná vernisáž duchovnej výtvarnej a ilustračnej tvorby profesora Jaroslava Uhela. Podujatie spojené s autorskou besedou oživila hudobná produkcia Iriny Školníkovej. Imobilní klienti centier sociálnych služieb si vypočuli prednášku o relikviách svätých, ktoré uctievame v kostoloch na Slovensku. Režisérka, scenáristka a poetka Oľga Pohanková priblížila študentom umenie Vincenta Hložníka, ale zaspomínala aj na 90-te roky 20. storočia v Československej televízii, keď po nežnej revolúcií dokumentovala aktuálne dianie a prinášala reportážne správy z mítingov. Docent Ján Gallik svojou fundovanou prednáškou oboznámil študentov so životom a tvorbou katolíckeho modernistu, básnika a kňaza Jána Harantu a členovia odbornej poroty zhodnotili na odbornom seminári aktuálnu duchovnú tvorbu. Finalisti tohtoročnej celoslovenskej literárnej súťaže sa zúčastnili na pietnych spomienkových podujatiach pri hrobe Jána Harantu v Turzovke a pri pamätnej tabuli Pavla Hrtusa Jurinu v Klokočove. Jubilejný 15. ročník Jurinovej jesene naplnený duchovnými zážitkami a stretnutiami s významnými predstaviteľmi duchovnej tvorby a hosťami bol ukončený svätou omšou v chráme Panny Márie Matky Cirkvi na hore Živčáková. Kysucká knižnica v Čadci ďakuje všetkým spoluorganizátorom a mediálnym partnerom Televízii Lux, Rádiu Lumen, Tlačovej Kancelárii Konferencie biskupov Slovenska, Kysuckej televízii, Kultúre – Dvojtýždenníku závislému od etiky, regionálnym periodikám Kysuce – nezávislý týždenník Kysučanov a MY – Kysucké noviny za spoluprácu a mediálnu podporu. Veríme, že priazeň verejnosti nám bude naklonená i pri organizovaní nasledujúceho ročníka celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby. Dovidenia v roku 2020.

KK
Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci
Ul. 17. novembra 1258
022 01 Čadca
LATITUDE 49°26'12,154"N

LONGITUDE 18°47'5,862"E


Spodná navigácia

Aktualizácia: 24.10.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky