„Jazýček môj, ohýbaj sa!“

9. ročník recitačnej súťaže detí materských škôl

 

 

 

 

 

Prvé podbele konečne vykukajú svojimi hlávkami spod zeme, slniečko tancuje na oblohe čoraz častejšie a vzduch vonia akosi inak. Kysucká knižnica v Čadci (ďalej len „knižnica“), ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, v spolupráci s Centrom voľného času v Čadci a s podporou občianskeho združenia Literárny kompas, privítali prvý jarný deň naozaj originálne – detskou básničkou. Počas 9. ročníka recitačnej súťaže detí materských škôl „Jazýček môj, ohýbaj sa!“ sa malí recitátori a recitátorky mohli opäť pochváliť svojím originálnym prednesom veselých básní a krátkych rozprávkových príbehov.

Recitačné predpoludnie otvorila piesňou Dianka Taranová, ktorú na klávesoch sprevádzal vždy usmievavý pracovník Centra voľného času Čadca, Radko Nekoranec. V úvodnom slove pani riaditeľka knižnice Janka Bírová a obľúbená detská knihovníčka Petronela Gavenčiaková privítali spolu obecenstvo zložené z detí, pani učiteliek, rodičov, starých rodičov a tento rok i z pradedka, ktorý si celý priebeh podujatia s radosťou i dojatím vychutnával. Do súťaže sa zapojilo 23 detí z 12 materských škôl regiónu Kysúc. Pre veľký počet zúčastnených sa súťažilo v dvoch skupinách s dvoma porotami.

V palete detských básní dominovali tie so zvieracím hrdinom – O myške, Rozospatá veverička, O Svetluške, Korytnačka a slon, Lienka. O znalosti rozprávkového sveta u detí nemôže byť pochýb, úsmevným prekvapením boli v rámci krátkych vstupov iné detské prednosti, napríklad znalosť geografie: „Prezradíš nám odkiaľ si sem prišiel?“„Zo Slovenska.“ alebo rozvíjajúci sa pud spravodlivosti, „Kúpim si pušku a zastrelím vlka, lebo zjedol Červenú čiapočku.“

Deťom nechýbala energia, hravosť ani odvaha a obe poroty čakala opäť neľahká úloha. Rozhodnutie však nakoniec muselo padnúť a miesta boli udelené nasledovne - na 1. mieste sa umiestnila Barborka Hadrabová a spolu s ňou Alexander Macejko, priečku číslo 2 obsadila dvojica Marek MaslíkNelka Kondeková, z 3. miesta sa tešili Matias Žibrún aNatália Liščáková. Bez odmeny však neodišiel nik, pretože tety knihovníčky mali pre každého odvážlivca pripravený malý balíček s prekvapením.

Záver programu si účastníci spestrili nielen potleskom, ale aj malou kultúrnou vsuvkou. Básničku O Červenej čiapočke deťom predniesla pani učiteľka Marta Priečková (MŠ Žarec) a všetci si spoločne zaspievali aj známe piesne „Pec nám spadla“„Keď si šťastný, tlieskaj rukami!“.Veru, na Medzinárodný deň šťastia by sme lepšiu pieseň určite nenašli. „Chcem sa poďakovať Radkovi Nekorancovi z Centra voľného času Čadca za pomoc pri organizovaní podujatia a jeho oživenie príjemnými hudobnými vstupmi. Ďakujem aj všetkým pedagógom a rodičom, ktorí sa deťom a ich príprave či učeniu venujú s radosťou a plným úsilím. Verím, že to nikdy nevyjde nazmar. A samozrejme, tešíme sa na ďalšie stretnutia v našej knižnici, ktoré určíte nenechajú na seba dlho čakať.“ dodáva na záver úspešného podujatia Petronela Gavenčiaková.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 27.03.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky