16. november 2016

Dobudovanie urgentných príjmov je prioritou Žilinskej župy

  

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 16. november 2016

Skonštatoval to predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár na dnešnom kontrolnom dni výstavby urgentných príjmov v nemocniciach Žilinskej župy. Podľa jeho slov práce pokračujú aj napriek nepriaznivému počasiu takmer všade podľa plánov. „V pondelok som si pozrel urgentný príjem v Kysuckej nemocnici v Čadci, ktorý by sme mali stihnúť dokončiť ešte tento rok a dnes som prešiel stavby v Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne a Trstenej. Dolnokubínska nemocnica stihne urgent rovnako ešte tento rok, no v Liptovskej a Hornooravskej nemocnici sa budujú aj prístavby, prípadne celá nová budova, preto je proces náročnejší a ukončí sa až v budúcom roku. Ide však o dôležitý krok a dobudovanie urgentov je pre nás prioritou,“ zhrnul aktuálny stav jednej z najväčších krajských investícií žilinský župan s tým, že na priebeh dohliada stavebný dozor, ktorý pravidelne sleduje kvalitu a postup prác. ŽSK vysúťažil stavebnú časť v celkovej hodnote 2,2 mil. eur. Verejné obstarávania pre prístrojové a iné materiálno-technické vybavenie ešte prebehnú jednotlivo v každej nemocnici. „Predpokladáme, že pôjde o ďalšie prostriedky  vo výške jeden až jeden a pol milióna eur. Elektronickými aukciami sa však ceny môžu znížiť, preto budeme vedieť konečné sumy špecifikovať až po ich ukončení,“ doplnil J. Blanár. 

Riaditeľ odboru investícií ŽSK Vladimír Majtán priblížil výšku nákladov stavebných prác, ktoré sa župe podarilo vysúťažiť vo verejných obstarávaniach. „Najväčšou investíciou je budovanie urgentného príjmu v Hornooravskej nemocnici v Trstenej, kde budú práce vo výške 931-tisíc eur, pretože tu od základov staviame úplne novú budovu. Časť musíme pristaviť aj k Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši, tu je investícia 630-tisíc eur. Rekonštrukčné práce v Kysuckej nemocnici v Čadci budú okolo 396-tisíc eur a v Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne 283-tisíc eur,“ zhrnul V. Majtán. 

Spolu s prístrojovým vybavením tak ŽSK počíta s nákladmi približne 3,5 mil. eur. Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková zdôraznila, že technika bude spĺňať prísne európske normy a parametre. „Vzniknú tu úplne nové jednotky úrazovej starostlivosti, všeobecnej urgentnej starostlivosti, samozrejmosťou budú odborné ambulancie a ďalšie nevyhnutné priestory,“ opísala A. Majbíková. Predseda ŽSK zároveň dodal, že župné nemocnice sa stanú modernými centrami komplexnej akútnej zdravotnej starostlivosti. „Management bude omnoho jednoduchší, na príjmoch bude kompletná zdravotná starostlivosť dostupná na jednom mieste a podarí sa nám tak zvýšiť šance na uzdravenie pacientov. Pri ošetrení sa zníži časová strata, čo je veľmi dôležité, keďže ide často práve o minúty či sekundy, ktoré rozhodujú pri záchrane životov,“ uzavrel J. Blanár.

Žilinský samosprávny kraj je jedným z posledných krajov na Slovensku, ktorý si ponechal v pôsobnosti regionálne nemocnice. V roku 2003 ŽSK prevzal od štátu Kysuckú nemocnicu v Čadci, Liptovskú nemocnicu v Liptovskom Mikuláši, Hornooravskú nemocnicu v Trstenej a Dolnooravskú nemocnicu v Dolnom Kubíne s veľkým modernizačným dlhom a miliónovými záväzkami. Dnes župa pokračuje v modernizácii týchto zdravotníckych zariadení, úspešne znižuje ich záväzky a buduje nové oddelenia. Nemocnice majú k dispozícii kvalitné RTG či CT zariadenia na vysokej technickej úrovni a v Dolnooravskej nemocnici funguje od tohto roka aj prvé župné centrum magnetickej rezonancie.      

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 16.11.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky