21. november 2016

Do regiónov prinesie financie aj štvrtá úprava krajského rozpočtu

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 21. november 2016

Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja dnes schválilo predposlednú úpravu tohtoročného rozpočtu. Navýšenie predstavuje jeden milión eur. „Finančné prostriedky sme rozdelili v oblasti kultúry, ale aj sociálnych vecí, zdravotníctva a školstva. Rovnako sú v rozpočte schválené presuny financií z grantov a transferov a tiež zálohové platby pri eurofondoch. Vďaka tejto úprave opäť investujeme do našich regiónov,“ uviedol J. Blanár. 

Na reštaurovanie Turzovho podkrovia a pamiatkový výskum unikátnych renesančných malieb získal Oravský hrad 100-tisíc eur. Financie vo výške 20-tisíc eur schválili poslanci aj pre národnú kultúrnu pamiatku, Kaštieľ Divinka, ktorý by chcela v budúcnosti župa zrekonštruovať z grantových systémov. O 23-tisíc eur si prilepší i Krajské kultúrne stredisko v Žiline. Vďaka investícii bude môcť pokračovať v nevyhnutnej II. etape sanácie vlhkosti suterénu. 

„V sociálnej oblasti priniesla štvrtá úprava rozpočtu 30-tisíc eur pre Domov sociálnych služieb v Dolnom Kubíne na vyregulovanie systému ústredného kúrenia, čím ušetrí na energiách, a 20-tisíc eur na výmenu starého žehliča v havarijnom stave v Domove sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach,“ priblížil ďalej J. Blanár. 

Navýšenie v zdravotníctve sa dotkne všetkých štyroch župných nemocníc. „Kysucká NsP vymení staré parné sterilizátory za nové, Liptovská NsP prefinancuje vybudovanie dvoch izieb na internom oddelení, Dolnooravská NsP zrekonštruovala areál parkovísk a Hornooravská NsP presúva prostriedky do interného oddelenia,“ zhrnula riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková. 

Nové investície čakajú aj stredné školy v pôsobnosti Žilinského kraja. Podľa informácií riaditeľky odboru školstva ŽSK Evy Rovňanovej dofinancuje župa rekonštrukciu budovy pre odbory kaderník a cukrár v SOŠ obchodu a služieb v Čadci, obnovu dielní v SOŠ polytechnickej v Ružomberku či vynovenie hygienických zariadení Gymnázia Hlinská v Žiline. „Našim školám tak navýšime rozpočet o 265-tisíc eur,“ dodala Rovňanová.      

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 21.11.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky