Cestovanie v kraji sa stáva jednoduchším

Zjednotené dopravné karty

 

 

 

 28.1.2021, Žilina - Cestovanie v Žilinskom kraji sa stáva jednoduchším. Koncom minulého roka sa zaviedli zmeny v prímestskej autobusovej doprave. Došlo k spojeniu dopravných kariet, ktoré umožňujú cestovať s jednou kartou naprieč celým krajom s prestupným cestovným lístkom. Nová je aj kilometrická tarifa, vďaka ktorej každý cestujúci zaplatí iba toľko, koľko skutočne precestuje.

Žilinský samosprávny kraj ako objednávateľ verejnej autobusovej dopravy má zmluvu so spoločnosťou SAD Žilina, a.s., a ARRIVA Liorbus, a.s., ktoré zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu v Žilinskom kraji. Novinkou, ktorá vstúpila do platnosti v poslednom štvrťroku minulého roka je vzájomné akceptovanie čipových kariet. V praxi to znamená, že bez ohľadu na to, ktorá spoločnosť dopravnú kartu vydala, môže cestujúci platiť svojou čipovou kartou ako v autobusoch spoločnosti SAD Žilina, tak v autobusoch spoločnosti ARRIVA Liorbus.

Jednou zo zmien, ktorá prinesie cestujúcim úľavu a zlepší komfort pri cestovaní je zavedenie prestupných cestovných lístkov, ktoré doteraz v prímestskej autobusovej doprave v Žilinskom kraji chýbali. Po novom môže cestujúci do 30 minút prestúpiť bez toho, aby musel znovu platiť základnú sadzbu cestovného lístka, ale uhradí len prejdené kilometre. V prvej fáze sú prestupné lístky platné pri platbe dopravnou kartou, neskôr sa rozšíria aj na cestujúcich platiacich v hotovosti.

V dohľadnej dobe už s jednou kartou a spoločným lístkom bude možné cestovať aj rôznymi prostriedkami verejnej osobnej dopravy: autobusom – MHD – vlakom.
V súvislosti s integráciou pripravuje ŽSK aj optimalizáciu cestovných poriadkov, ktorých cieľom je zavedenie taktovej dopravy a nadväznosť jednotlivých druhov verejnej osobnej dopravy - autobusovej, železničnej aj MHD.

Žilinský kraj si dal vypracovať v tejto súvislosti nový Plán dopravnej obslužnosti a postupne realizuje otvorené verejné obstarávanie na dopravcov, ktorí by mali v rámci dopravnej obslužnosti územia plniť nové požiadavky pri preprave cestujúcich najbližšie desaťročie.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 29.01.2021

Sekcie


Jazykové verzie webstránky