infocesty

Rajecké Teplice
Rajecké Teplice sú zasadené v lesnatom údolí Rajeckej kotliny. Sú v nich príťažlivé kúpele s históriou siahajúcou do štrnásteho storočia, v ktorých liečia neurózy, reumatické choroby, neurasténie, psychosténie a choroby z povolania. Súčasťou liečby je príjemne prostredie v parkoch a okolo kúpeľného jazierka.

Žilina
Mesto je sídlom Žilinského samosprávneho kraja, patrí medzi najväčšie v Slovenskej republiky. Po celom obvode centrálneho Mariánskeho námestia sa zachovali meštianske domy s arkádami. Od jari do jesene sa na ňom ponúka príjemné posedenie s kaviarenskými a reštauračnými službami. V historickom jadre tejto časti dominuje Kostol svätého Pavla Apoštola. Trojloďový Kostol Najsvätejšej trojice nad Farskými schodmi má renesančný charakter, jeho veža je vysoká 51 metrov, susedná Burianova veža je o 5 metrov nižšia. Na Hlinkovom námestí sídli Považská galéria umenia.

Budatínsky zámok
Budatínsky zámok stojí ma sútoku rieky Kysuce a Váhu. Spomína sa už na začiatku 14. storočia. Pôvodne plnil funkciu vodného hradu. Teraz sa v ňom nachádza Považské múzeum v Žiline so svetovo unikátnou zbierkou umeleckých a remeselných výrobkov z drôtu. V zámku sú aj expozície Dobový interiér a Sakrálne zbierky z 18. a 19. storočia.

Stredisko Snowparadise Veľká Rača
Stredisko Snowparadise sa nachádza v obci Oščadnici na svahoch najvyššieho vrchu Kysúc Veľká Rača (1236 metrov nad morom). Patrí medzi technicky najlepšie vybudované lyžiarske centrá na Slovensku. V časti Dedovka je šesť zjazdových tratí, na Lalíkoch tri a Marguška má päť. Stredisko Veľká Rača má ambície pritiahnuť turistov a návštevníkov celoročne.

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke
Múzeum kysuckej dediny sa nachádza v obcic Nová Bystrica, osada Vychylovka-Chmúrovci,. Sú v ňom sústredené drevenice z celého regiónu Kysúc. Počas turistickej sezóny tam organizujú kultúrne a prezentačné podujatia a praktické ukážky ľudových remesiel. Raritou skanzenu je technická pamiatka Historická lesná úvraťová železnička s funkčným strojovým parkom a vozňami na osobnú dopravu návštevníkov skanzenu.

Stará Bystrica
Stará Bystrica leží v údolí riečky Bystrica. Listinne sa obec spomína roku 1417, rozvíjať sa začala pod vplyvom valašskej kolonizácie. Kostol v neogotickom architektonickom slohu postavili roku 1892. Dominantou obce sa stáva námestie v strede obce s ústrednou Zbojníckou baštou.

Vrátna dolina
Vrátna dolina patrí medzi najvyhľadávanejšie strediská letnej aj zimnej rekreácie na Slovensku. Rozkladá sa pod hrebeňmi Krivánskej časti pohoria Malá Fatra, ktoré je vyhlásené za Národný prírodný park. Vstupnou bránou do nej sú vápencové Tiesňavy za obcou Terchová, ktorá vznikla typickým kopaničiarskym osídlením (v minulosti mala 120 osád) a je rodiskom hrdinu ľudového odboja Juraja Jánošíka.

Demänovská jaskyňa Slobody
Demänovská jaskyňa Slobody leží obci Demänovská Dolina. Patrí medzi najkrajšie podzemné skvosty Slovenska. Je dlhá 8126 m, unikátne sú jej sintrové výplne a nádherné jazierka. Z Demänovskej ľadovej jaskyne, ďalšej unikátnej prírodnej pamiatky, je pre verejnosť prístupných 650 metrov.

„Vodný hrad“ Liptovský Hrádok
Mestský vodný hrad sa nachádza v Liptovskom Hrádku na sútoku rieky Váhu a Belej. V listinách je mesto doložené roku 1341 práve pri zmienke o tomto hrade. Jeho časť je sprístupnená, ďalšiu časť a susedný renesančný kaštieľ rekonštruujú.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Nachádza sa v katastri obce Pribylina, ktorá leží pod výbežkami Západných Tatier. V skanzene sú postavené reprezentačné objekty ľudovej architektúry regiónu Liptov aj jeho staršiu históriu. Do areálu premiestnili viaceré cenné objekty zo zátopového územia počas výstavby vodného diela Liptovská Mara.

Aquapark Tatralandia a Western City v Liptovskom Trnovci
Strediská sú súčasťou vodnej nádrže Liptovská Mara, ktorá leží neďaleko Liptovského Mikuláša v údolí medzi masívmi Nízkych a Západných Tatier. Liptovský Trnovec, Sielnická zátoka a priestor pri kostolnej veži Liptovskej Mary sú vhodným miestom najmä na letnú rekreáciu a športovanie. Medzi Liptovským Trnovcom a Ondrášovou sa nachádza Aquapark Tatralandia s celoročne sprístupnenými relaxačnými bazénmi, masážnymi sedeniami, gejzírmi, vodnými posteľami, s tobogany a iných atrakciami, medzi ktoré patria aj Holiday Village a Western City v Liptovskom Trnovci.

Demänovská dolina
Demänovská Dolina sa nachádza pod severnými svahmi Chopka a Derešov v Nízkych Tatrách, ktoré sú Národným prírodným parkom. Obec je východiskom do Jasnej, jedného z najvýznamnejších zimných stredísk na Slovensku.

Zuberec a Roháčske plesá
Zuberec leží v doline Studeného potoka, je východiskom do obľúbeného pohoria Roháče, ktoré sú Západnou časťou Vysokých Tatier, kde sa nachádza niekoľko malebných vodopádov a horských jazier, nazývaných plesá. Povyše Zuberca stojí Múzeum oravskej dediny v prírode s objektmi ľudovej architektúry všetkých spoločenských vrstiev – roľníkov, zemanov, remeselníkov, salašníkov, cirkvi.

Oravice
Oravice sú bývalou drevorubačskou osadou. Ležia v hornej časti údolia rovnomenného potoka s malebnými dolinami Tichá, Bobrovecká, Mihulčia a Juráňová. V okolí Oravíc sa nachádzajú minerálne pramene. V súčasnosti sa stávajú významným centrom kúpeľného a zdravotného turizmu.

Oravský hrad
Oravský hrad stojí na vysokom brale nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok. Je historickým centrom a dominantou Oravy. Postavili ho ako strážnu pevnosť pri ceste do Poľska. Citadela, najvyššie položený objekt hradu postavený v románskom štýle, je doložená listinou z roku 1267. Posledné objekty vybudovali v 17. storočí. V priestoroch hradu sú umiestnené viaceré expozície Oravského múzea. Dokumentujú dejiny Oravy, archeológiu, etnografiu, oravskú fauna a flóru. Obľúbené sú nočné prehliadky hradu.

Dolný Kubín
Je historicky najvýznamnejším oravským mestom. Historická architektúra v centre mesta je sústredená na námestí P. O. Hviezdoslava so sochou tohto významného básnika, ktorá stojí pred budovou jeho literárneho múzea. V hornej časti ju dotvárajú evanjelický kostol, židovská synagóga a budova gymnázia. V strede námestia stojí Župný dom zo 17. storočia, v ktorom sídli Oravská galéria s druhým najväčším zbierkovým fondom výtvarného umenia na Slovensku.

Martin
Mesto je centrom národnej kultúry Slovákov aj hospodárstva Turca. Najstaršou architektonickou pamiatkou je rímsko-katolícky Kostol sv. Martina. Postavili ho v 13. storočí, sú v ňom gotické nástenné maľby z 15. storočia. Viaceré architektonické pamiatky mesta sa spájajú s národným emancipačným pohybom Slovenska. Roku 1863 v Martine založili Maticu slovenskú, ktorá sa stala celonárodnou inštitúciou kultúrneho a vedeckého života na Slovensku.

Turčianske Teplice
Turčianske Teplice sú centrom horného Turca a sídlom okresu. Patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Prvá písomná zmienka o termálnych prameňoch na území mesta je z roku 1281. Kúpele tu začali budovať roku 1592. Liečia v nich poruchy pohybového ústrojenstva, reumu, ischias, ženské, obličkové a kožné choroby. Areál kúpeľov dotvára rozsiahly kúpeľný park. V meste sú vybudované dve verejné termálne kúpaliská a soľná jaskyňa.

Rajecká Lesná
Rajecká Lesná, do roku 1948 známa pod menom Frívald, je pútnická obec. Do sveta ju preslávil monumentálny slovenský betlehem ľudového rezbárskeho majstra Jozefa Pekaru s charakteristickou architektúrou Slovenska a desiatkami pohyblivých ľudských a zvieracích figúr.

Rajec
Rajec sa nachádza 20 kilometrov od Žiliny. Mestečko bolo známe ako stredisko remesiel, donedávna sa aktívne pestovalo drevorezbárstvo. Zaujímavosťou je radnica pôvodom zo 16. storočia situovaná uprostred námestia s viacerými dvojpodlažnými pôvodne renesančnými a barokovými domami.