10. marec 2016

Stredoškoláci majú o projekt bezpečnosti na cestách záujem

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 10. marec 2016

Už 500 študentov poslalo na mailovú adresu  svoje odpovede na súťažné otázky súvisiace s bezpečnosťou na cestách. Žilinská župa v spolupráci s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru (KR PZ) v Žiline vytvorila tento rok pre študentov stredných škôl v Žilinskom kraji unikátny projekt bezpečnosti nemotorových účastníkov na priechodoch pre chodcov. Okrem priamej ukážky v teréne, počas ktorej si mohli žiaci ešte vo februári overiť svoje vedomosti a reálne vidieť, aké je správanie chodcov, ako dodržiavajú predpisy a ako sa v týchto úsekoch ciest správajú vodiči, pripravila polícia pre stredoškolákov i náučnú prezentáciu. „V rámci našich preventívnych aktivít sme vypracovali pre všetky stredné školy v ŽSK prezentáciu, ktorá im priblíži viac informácií o doprave a zdôrazni povinnosti, ktoré účastníci cestnej premávky musia dodržiavať. Je pre nás dôležité, aby sme oslovili aj stredoškolskú mládež, keďže v dnešnej dobe sú práve mladí často nepozorní so slúchadlami na ušiach a mobilnými telefónmi neustále v rukách,“ zdôraznil riaditeľ KR PZ v Žiline Ivan Špánik.

Podľa slov žilinského župana Juraja Blanára je pre študentov lákavá súťaž spojená s bezpečnosťou na cestách. „Po tom, ako si žiaci pozrú prezentáciu a odpovedia správne na tri otázky, môžu vyhrať jedinečný zážitok pre celú triedu počas raftovania na Váhu. Už päť stoviek mailov s odpoveďami, ktoré nám zatiaľ prišli od študentov, svedčí o tom, že majú nielen záujem o hlavnú výhru, ale hlavne že videli prezentáciu a získali nové informácie o tom, ako sa bezpečne správať, napríklad aj pri prechode cez priechody pre chodcov,“ priblížil predseda ŽSK. Do súťaže sa študenti môžu zapojiť až do konca marca a poslať správne odpovede na mail. „Župa ako zriaďovateľ 63 stredných škôl vníma tento projekt veľmi intenzívne, keďže sa snažíme pre našich žiakov vytvárať čo najlepšie podmienky, chceme sa podieľať aj na ďalšom vzdelávaní v oblasti ich bezpečnosti na cestách. Nielenže sú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, ale získavajú aj vodičské oprávnenia a je dobré, aby si uvedomili, že za volantom majú veľkú zodpovednosť ako za seba, tak aj za ľudí naokolo,“ podotkol župan.

Župa pokračuje s políciou v projekte aj ďalej a po mape 12 najfrekventovanejších priechodov pre chodcov v krajskom meste Žilina plánuje už čoskoro zverejniť aj mapu okresných miest. Podľa slov J. Blanára a I. Špánika chce ŽSK a polícia tieto mapy vytvoriť pre všetky okresné mestá a upozorniť tak obyvateľov na ohrozenie, ktoré môže v daných úsekoch vzniknúť. Mapy budú zverejnené na webovej stránke ŽSK www.zilinskazupa.sk. 

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK 

 

Plagát

                

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 10.03.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky