30. január 2014

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
Zväz poskytovateľov sociálnych služieb v Slovenskej republike (ZPSS v SR) v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) zorganizovali dňa 29. januára 2014 odbornú konferenciu na tému Sociálne služby v Slovenskej republike – podpora transformácie systému. Zástupcovia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, zástupcovia všetkých samosprávny krajov ako aj odborná verejnosť zo Slovenska a Čiech zaplnili kongresovú sálu Úradu ŽSK a diskutovali o význame novely zákona o sociálnych službách, ktorá je v praxi od 1.1.2014. Konferencia zároveň vygenerovali témy a smerovanie, kam kráča Slovenská republika v nastúpenej ceste k deinštitucionalizácii sociálnych služieb. Tiež poukázala na príklady dobrej praxe na Slovensku i v Českej republike. Na konferencii odznelo spolu 16 príspevkov od odborníkov z praxe, ktorí sa tejto téme venujú už niekoľko desiatok rokov.
„Aj takouto formou chceme podporovať komunikáciu a zdravý dialóg pri riešení otázok deinštitucionalizácie sociálnych služieb, ktorý vnímame ako postupný proces. Okrem hodnotenia súčasného stavu sme sa zamerali aj témy, nad ktorými visí otáznik a radi by sme ich na odbornej úrovni otvorili. Ide najmä o vzájomnú prepojenosť zdravotnej a sociálnej starostlivosti a s tým súvisiaca potreba navýšenia finančných prostriedkov zo strany zdravotných poisťovní na liečbu dlhodobo chorých pacientov,“ uviedla Adriana Adamicová, predsedníčka ZPSS v SR. Diskutujúci tiež poukázali na chýbajúce detenčné ústavy, psychiatrické oddelenia či hospice, ktorých služby často nahrádzajú práve zariadenia sociálnych služieb či na potrebu posilnenia spoločenského statusu ľudí pracujúcich v sociálnych službách a ich odmeňovania.
Žilinská župa dlhodobo intenzívne hľadá cesty ako pomáhať ľudom odkázaným na poskytovanie sociálno-zdravotníckej starostlivosti. „Už teraz sa zodpovedne pripravujeme na obdobie do roku 2023, kedy nám EÚ umožní v rámci Európskych štrukturálnych a investičných fondov čerpať peniaze aj na investície do zdravotníckej a sociálnej infraštruktúry, ktoré prispievajú k regionálnemu a miestnemu rozvoju, znižujú nerovnosť z hľadiska zdravotného postavenia, podporujú sociálne začleňovanie prostredníctvom lepšieho prístupu k sociálnym, kultúrnym a rekreačným službám a prechod z inštitucionálnych služieb na komunitné,“ dodal na záver riaditeľ Úradu ŽSK Pavol Holeštiak.
Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK