14. január 2014

Župa predstavuje výstavu najstaršieho fotografa na Slovensku

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 14. január 2014 

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) každý mesiac pripravuje v priestoroch foyer úradu zaujímavé výstavy. Mesiac január bude patriť výstave najstaršieho fotografa nielen na území Žilinského kraja, ale na celom Slovensku. Reč je o Rudolfovi Kmeťovi, ktorý sa narodil 19. júla 1912 v Bobrovčeku v okrese Liptovský Mikuláš. V 40-tych rokoch bol pracovníkom n.p. Tatrasvit vo Svite. V roku 1949 spoluzaložil a do roku 1951 viedol fotografický krúžok pri ZK ROH n.p. Tatrasvit. Delegovali ho na celoštátne a celoslovenské porady o novej organizácii fotografov amatérov po zániku Fotozboru KSTL a Československého fotografického zväzu. V roku 1952 sa presťahoval do Liptovského Mikuláša, kde založil a viedol fotoskupinu pri Závodoch 1.mája. V roku 1953 založil a istý čas aj viedol fotografický krúžok pri Dome osvety a koncom roka pripravil celoslovenskú výstavu amatérskej fotografie. V tom istom roku sa stal profesionálnym fotografom vo Fotoslužbe Liptovský Mikuláš. Na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov bol výraznou postavou fotografie podtatranského regiónu. Počas svojho nezvyčajného života prešiel mnohými profesiami, ale jeho skutočnou vášňou zostala práve fotografia. 
„Žilinský kraj - to nie je len prírodné a kultúrne bohatstvo. Tvoria ho predovšetkým ľudia, ktorí každý svojou mierou prispievajú k jeho rozvoju. Je pre nás veľkou cťou, že máme príležitosť predstaviť výstavu pána Kmeťa v priestoroch Úradu ŽSK. Tento človek významne ovplyvnil rozvoj fotografie na našom území. Jeho zábery zachytávajú bežné, ale i nevšedné momenty očami umelca, ale najmä veľkého človeka. Výstavou chceme vzdať hold jeho celoživotnému dielu a rovnako tak predstaviť verejnosti tie najkrajšie zábery, ktorým mnohé roky pridali na kráse,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.
Výstava je pre verejnosť prístupná od 14. januára a návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 31. januára 2014 v priestoroch foyer Úradu Žilinského samosprávneho kraja každý pracovný deň v čase od 9.00 do 18.00 hod.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky