10. január 2019

Drevenice v skanzene vo Vychylovke zachraňujú pred snehom

 

 

 

 

 

10.1.2019, Žilina - Na strechách dreveníc sú masy snehu, ktoré treba dať dole, inak hrozí, že by mohli poškodiť pamiatky. Husté sneženie od začiatku roka prinieslo do skanzenu vo Vychylovke desiatky centimetrov snehu. Hoci je skanzen cez zimu zatvorený, práce v ňom pokračujú a zamestnanci Kysuckého múzea sa pri výdatnej snehovej nádielke poriadne narobia. Masy snehu zaťažili šindľové strechy a tie by sa mohli zrútiť. Preto ho pracovníci skanzenu z historických dreveníc zhadzujú. Snežnú vrstvu podrežú reťazou a sneh padá dole ako lavína. „Akurát je na to ideálny čas, pretože sneh je sypký a ešte nestihol primrznúť na šindľoch. Jeden z nás je hore na streche, ďalší sme dole. Sneh reťazou prakticky odrežeme, v podstate nám reťaz poslúži ako píla,“ približuje Jozef Griga z Kysuckého múzea. Zvyšok dočistia lopatami. Denne stihnú zhodiť sneh z piatich až šiestich dreveníc. Zhadzovanie snehu je náročné aj nebezpečné. Chlapi na streche musia byť opatrní a rovnako aj pod ňou, aby ich ťažká masa snehu nezasypala. V areáli skanzenu je vyše tridsať dreveníc. Vyčistiť všetky trvá približne týždeň. Ak sneženie neustáva, pracovníci skanzenu to zopakujú aj viackrát. „Robíme to pre záchranu našich dreveníc, kultúrnych pamiatok, aby sme ich mohli uchovať pre ďalšie generácie,“ dopĺňa vedúca Skanzenu Vychylovka Adela Kupková. Skanzen vo Vychylovke je v správe Kysuckého múzea v Čadci, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj.

Galériu zo zimného Skanzenu vo Vychylovke a z čistenia striech dreveníc si môžete pozrieť na našom Flickri


Spodná navigácia

Aktualizácia: 17.01.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky