9. máj 2013

Na Javorine sa počas osláv ukončenia II. svetovej vojny zišli celé rodiny

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 9. máj 2013

Spomienkové oslavy 68. výročia oslobodenia, víťazstva nad fašizmom a ukončenia II. svetovej vojny na vrchu Polom - Javorina pri Pamätníku 1. čs. armádneho zboru pritiahli v nedeľu 5. mája 2013 približne päťsto návštevníkov zo Stráňav, okolitých obcí a turčianskeho regiónu, odkiaľ viedli k pamätníku trasy hviezdicovitého výstupu. Oficiálneho programu pietneho aktu kladenia vencov sa zúčastnili podpredseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jozef Štrba, primátor mesta Žilina Igor Choma, zástupca primátora mesta Martin Alexander Lilge, starosta obce Stráňavy Jozef Papán, zástupcovia Bieloruskej, Českej, Ukrajinskej delegácie, príslušníci Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, vojenské delegácie a ďalší hostia. „Slovensko precitlo do slobody aj vďaka svojim osloboditeľom, ktorých pamiatku si tu pravidelne pripomíname. Boje v Malej Fatre, práve na týchto miestach pod Polomom a v Žilinskej kotline, boli neľahké a trvali dlhých 19 dní. Svojou náročnosťou sa zaraďujú za boje o Duklu a Liptovský Mikuláš. Tu, na týchto miestach, našli smrť stovky ruských vojakov, ale aj príslušníci prvého československého armádneho zboru. Skloňme pred ich nenávratnou obetou svoje tváre a prejavme svoju najhlbšiu úctu,“ uviedol počas slávnostného príhovoru podpredseda ŽSK J. Štrba. Program pietnej slávnosti doplnilo vystúpenie speváckeho zboru Stráňavianka a prehliadka múzea Malofatranskej operácie.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK