9. apríl 2013

Templárske výpravy pokračujú aj v apríli

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 9. apríl 2013

Už túto nedeľu 14. apríla sa kamenné múry Hradu Strečno opäť vrátia do čias dávno minulých. Templári v podaní historickej skupiny Cech Terra de Selinan zo Žiliny prenesú všetkých nadšencov stredoveku do obdobia, keď česť a sláva boli ďalšou zbraňou každého rytiera. Chute a vône stredovekej kuchyne sa budú šíriť hradnými múrmi majestátneho Strečna už od 10. hodiny Doboví remeselníci predvedú zručnosť svojich rúk počas stredovekého jarmoku. Predpoludním sa návštevníci dozvedia o hygiene, stolovaní a trávení voľného času, vyskúšajú si rytiersku výzbroj a pocítia dobovú spravodlivosť.
Na pravé poludnie sa predstavia rytieri červeného kríža, ktorí predvedú dokonalú disciplínu v bojoch a svoju zručnosť s rôznymi druhmi zbraní. Pri boji však dochádza aj k zraneniam, preto ukážu starostlivosť a ošetrovanie zranených. Templári tiež poodhalia tajomstvá svojho rádu a návštevníci sa stanú svedkom prijímania nových členov do svojich radov. Do 12. storočia sa prenesú vďaka putovaniu do Svätej zeme. Dobovú atmosféru podfarbia aj tóny stredovekej hudby v podaní skupiny Gailard z Liptovského Mikuláša.
Počas templárskych výprav sa každý môže stať rytierom! Popoludní od 14. hodiny sa otvoria templárske akadémie, pri ktorých si deti, ale aj dospelí, môžu vyskúšať streľbu z luku alebo kuše, či šerm. Ak sa zapoja aj do akadémie múdrosti, v ktorej si preveria svoje vedomosti o ráde, zahrajú si dve stredoveké hry, alebo si zmerajú sily v akadémii zdatnosti, získajú zaslúženú odmenu. Po absolvovaní všetkých akadémií získajú tričko a ďalšie propagačné materiály s logom Žilinský kraj templárov.
Templárov potom čaká posledná „zimná“ výprava. O týždeň neskôr, 21. apríla, sa presunú pod zrúcaniny Hradu Likava, do amfiteátra v obci Likavka. Vstupné na obe výpravy je zadarmo. Prehliadka Hradu Strečno bude možná len v doprovode lektora za platné vstupné (www.pmza.sk).

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky