8. január 2013

Dvadsať rokov Slovenskej republiky fotoobjektívom

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 8. január 2013

Rok 2013 sa nesie v znamení osláv 20. výročia znovuobnovenia Slovenskej republiky. Pri tejto príležitosti organizuje Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) výstavu fotografií s názvom „Slovenská republika 20 rokov“. „Dvadsať rokov je pomerne dlhá doba, a počas tohto obdobia sa udialo mnoho zmien, nielen na poli politickom, ale i v kultúrnej a spoločenskej oblasti. Cieľom tejto výstavy je na chvíľku sa zastaviť, obzrieť sa späť a uvedomiť si, čo všetko sme stihli počas tejto dvadsaťročnej etapy zrealizovať, kam sme sa posunuli a aký odkaz zanecháme ďalším generáciám. Práve to bola hlavná myšlienka výstavy – 20 rokov znovuobnovenia Slovenskej republiky očami fotografov z fotoklubov spolupracujúcich s našimi kultúrnymi inštitúciami,“ skonštatoval predseda ŽSK Juraj Blanár.
Výstava „Slovenská republika 20 rokov“ bude nainštalovaná vo foyer Úradu ŽSK od 9.1.2013 do 31.1.2013. Spoločne s ňou bude prebiehať výstava „Potulky kultúrou v Žilinskom kraji“ mapujúca najvýznamnejšie podujatia, ktoré priniesol uplynulý rok v kultúrnych organizáciách v pôsobnosti ŽSK. Návštevníci tak budú mať možnosť vidieť umelecké zábery očami fotografov z rôznych podujatí, ktoré sa zapísali veľkými písmenami do minuloročných kultúrnych aktivít Žilinského kraja. Spomedzi približne 100 fotografií nebudú chýbať obrázky zo slávnostného otvorenia staničky vo Vychylovke, Goralských slávností či prvej templárskej výpravy v radoľskom kaštieli, ktoré organizovali a spoluorganizovali kultúrne inštitúcie na Kysuciach. Z významných oravských podujatí sú zvečnené a zachytené na vystavovaných fotografiách napríklad známe folklórne festivaly, poklepanie základného kameňa stavby turistického centra Oravského hradu, ale i momentky z uvedenia do života knihy o Jurajovi Turzovi. Turčiansky región sa zase pochváli úspechmi Slovenského komorného divadla v Martine, najmä fotografiami zo svetového festivalu národných divadiel v Soule či z festivalu Dotyky a spojenia. Kultúrne organizácie v Liptove sa na výstave odprezentujú fotografiami z podujatia Keltský deň, z dobovej scénickej fresky o Jánošíkovi a rovnako z prehliadky literárnej tvorby Rázusovie Vrbica. Divadelné predstavenia žilinského Bábkového divadla fotoobjektívom, momentky z drotárskeho festivalu, Budatínskeho rínku či nočnej prehliadky Hradu Strečno, to je ponuka fotografií kultúrnych inštitúcií z Horného Považia.
Vernisáž oboch výstav sa uskutoční 15. januára 2013 o 14.00 hod. v priestoroch Úradu ŽSK.

Hana Danová
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky