8. apríl 2013

V Žiline čakajú stredoškolákov diplomatické povinnosti

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 8. apríl 2013

Na konferencii ZAMUN 2013 sa tento rok v dňoch 10. - 12. apríla stretne na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) spolu 64 stredoškolákov zo Slovenska a ďalších európskych krajín. Podujatie, ktoré organizuje Bilingválne gymnázium v Žiline a UNIS - Informačná kancelária OSN vo Viedni, je pod záštitou predsedu ŽSK Juraja Blanára.
Konferencia simuluje reálne zasadnutie Rady Organizácie spojených národov (OSN) s jediným rozdielom, a to že rokovaní sa nezúčastňujú svetoví politici, ale študenti stredných škôl, reprezentujúci určité krajiny a diskutujú o aktuálnych svetových, sociálnych, ekonomických a politických problémoch. Do Žiliny pricestujú delegácie z Belgicka, Českej republiky, Holandska a Poľska. Ostatní delegáti sú študentmi stredných škôl zo Slovenska, a keďže sú niektoré z nich medzinárodné, študujú na nich i žiaci, napríklad z Južnej Kórei, Iránu, Veľkej Británie či Fínska. „Spolu so slovenskými stredoškolákmi prerokujú v piatich výboroch aktuálne geopolitické problémy - náboženské konflikty v Severnom Írsku, kórejský konflikt, nový dohovor OSN o klimatických zmenách, neuznané štáty Eurázie, ako aj tému 1999 - bombové útoky na Juhosláviu. Na záver by sa mali študenti dohodnúť na rezolúcii, ktorá má podobu skutočného dokumentu OSN a má dopomôcť k riešeniu nastolených problémov,“ uviedla za organizátora konferencie Gabriela Vanková z Bilingválneho gymnázia v Žiline. „Podujatie otvára mladým študentom možnosti zlepšenia svojich komunikačných schopností v anglickom jazyku. Môžu si vyskúšať debatu a konštruktívnu argumentáciu tak potrebnú v diplomacii a medzinárodných vzťahoch. I vďaka tomuto podujatiu viacerí z nich prvý krát spoznajú Žilinský kraj a naše krajské mesto,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Účasť prisľúbili veľvyslanci Belgického a Španielskeho kráľovstva a Spojených štátov amerických.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky