6. december 2013

Unikátnosť Terchovskej muziky sa dostala do zoznamu UNESCO

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 6. december 2013

Terchovská muzika je už súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Medzivládny výbor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva o tom rozhodol vo štvrtok 5. decembra 2013 na svojom zasadnutí v azerbajdžanskom Baku. „Je to úžasná správa nielen pre Terchovú a Žilinský samosprávny kraj, ale pre celé Slovensko. Zápisom Terchovskej muziky do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva sa dostalo pocty všetkým generáciám muzikantov, ktorí prispeli k zachovávaniu unikátnej muzikantskej tradície pod Rosutcom. Verím, že budúcoročné Jánošíkove dni v Terchovej sa stanú oslavou tohto krásneho úspechu slovenského ľudového umenia,“ pogratuloval predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.
Na zasadnutí Slovensko reprezentovalo sedem muzikantov z Terchovej, ktorí pred viac ako 800 delegátmi zo 100 krajín sveta prezentovali krásu a jedinečnosť terchovskej muziky. „Vtipne sa hovorí, že v Terchovej nájdete na meter štvorcový najviac muzikantov pod slnkom. Je to skutočne pravda. Na šírení terchovskej nebeskej muziky mali a majú dlhoročné zásluhy známe muzikantské rody Kvočkovcov, Struhárňanských, Balátovcov, Rybárovcov, Meškovcov, Mihovcov, Bobáňovcov a Muchovcov,“ uviedla riaditeľka Krajského kultúrneho strediska Soňa Řeháková. Doplnila, že každá terchovská osada mala vlastnú muziku s charakteristickým repertoárom a interpretačným štýlom.
Zoznam UNESCO obsahuje 257 prvkov, napríklad aj Španielsku jazdeckú školu vo Viedni či Tradičnú iránsku medicínu. Od roku 2005 v ňom má Slovensko zapísanú fujaru.
Zapísanie na zoznam znamená medzinárodné uznanie, ktoré UNESCO priznáva výnimočným formám ľudových a tradičných vyjadrení, akými sú hudba, tanec, národné rituály a mytológia, poznatky a praktiky týkajúce sa prírody a sveta, skúsenosti spojené s tradičnou výrobou, ako i osobitné kultúrne prostredia. Súčasne sa im poskytuje medzinárodná podpora a ochrana.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky