6. december 2013

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja
Žilina, 6. december 2013
Terchovská muzika je už súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Medzivládny výbor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva o tom rozhodol vo štvrtok 5. decembra 2013 na svojom zasadnutí v azerbajdžanskom Baku. „Je to úžasná správa nielen pre Terchovú a Žilinský samosprávny kraj, ale pre celé Slovensko. Zápisom Terchovskej muziky do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva sa dostalo pocty všetkým generáciám muzikantov, ktorí prispeli k zachovávaniu unikátnej muzikantskej tradície pod Rosutcom. Verím, že budúcoročné Jánošíkove dni v Terchovej sa stanú oslavou tohto krásneho úspechu slovenského ľudového umenia,“ pogratuloval predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.
Na zasadnutí Slovensko reprezentovalo sedem muzikantov z Terchovej, ktorí pred viac ako 800 delegátmi zo 100 krajín sveta prezentovali krásu a jedinečnosť terchovskej muziky. „Vtipne sa hovorí, že v Terchovej nájdete na meter štvorcový najviac muzikantov pod slnkom. Je to skutočne pravda. Na šírení terchovskej nebeskej muziky mali a majú dlhoročné zásluhy známe muzikantské rody Kvočkovcov, Struhárňanských, Balátovcov, Rybárovcov, Meškovcov, Mihovcov, Bobáňovcov a Muchovcov,“ uviedla riaditeľka Krajského kultúrneho strediska Soňa Řeháková. Doplnila, že každá terchovská osada mala vlastnú muziku s charakteristickým repertoárom a interpretačným štýlom.
Zoznam UNESCO obsahuje 257 prvkov, napríklad aj Španielsku jazdeckú školu vo Viedni či Tradičnú iránsku medicínu. Od roku 2005 v ňom má Slovensko zapísanú fujaru.
Zapísanie na zoznam znamená medzinárodné uznanie, ktoré UNESCO priznáva výnimočným formám ľudových a tradičných vyjadrení, akými sú hudba, tanec, národné rituály a mytológia, poznatky a praktiky týkajúce sa prírody a sveta, skúsenosti spojené s tradičnou výrobou, ako i osobitné kultúrne prostredia. Súčasne sa im poskytuje medzinárodná podpora a ochrana.
Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK