4. február 2013

Žilinský samosprávny kraj putuje po stopách poslov slov

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 4. február 2013

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) realizuje v spolupráci so Zlínskym krajom projekt „Putovanie (po)slov“, ktorého hlavným cieľom je nielen pripomenutie si, ale i ďalšie šírenie spoločného historického odkazu sv. Cyrila a Metoda v našich slovanských národoch prostredníctvom jazyka, písma, kultúry a viery. Súčasťou projektových aktivít je i putovná výstava, ktorá oživí miesta putovania solúnskych poslov slov v oboch krajoch, ich pôsobenie a význam. Jej púť začína už tento týždeň v Turčianskej galérii (7.2.2013), počas marca si ju budú môcť návštevníci pozrieť v Kysuckom múzeu v Čadci, v apríli oživí priestory Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši, v máji sa presunie na Oravský hrad a svoje putovanie v Žilinskom kraji ukončí na Hornom Považí – v bytčianskom Sobášnom paláci a v Krajskom kultúrnom stredisku. V auguste sa presunie k českým partnerom projektu na známe pútnické miesto Velehrad v Zlínskom kraji. Výstavu tvoria obrazy, ilustrované poloreliéfy, ornáty, štóly a oltárne plachty, diela výtvarníčky Zuzany Jesenskej - Kubicovej. Tieto umelecké predmety s cyrilo-metodskou tematikou dopĺňa dvadsiatka najlepších fotografií fotografickej súťaže študentov stredných škôl.
Ďalšou významnou aktivitou projektu, ktorej zámerom je zvýšiť záujem verejnosti, najmä žiakov a študentov, o kresťanskú literatúru a históriu slovanstva, sú autorské čítania. V dňoch od 19. do 21. marca 2013 sa sedem slovenských i českých spisovateľov vydá na cestu po všetkých regiónoch Žilinského kraja a v knižniciach budú čítať úryvky svojich duchovných textov. V júni (20.6.2013) vyvrcholia projektové aktivity konferenciou pod názvom „Cyril a Metod a slovanský svet“, ktorá sa bude konať v priestoroch Sobášneho paláca v Bytči. „Celý rok 2013 sa v Žilinskom samosprávnom kraji nesie v znamení osláv 1150. výročia príchodu solúnskych bratov, svätých Cyrila a Metoda, na naše územie. Pri tejto príležitosti organizujú naše kultúrne inštitúcie množstvo podujatí pripomínajúce duchovné a historické odkazy byzantských vierozvestcov,“ zhodnotil predseda ŽSK Juraj Blanár.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky