31. júl 2013

Spolupráca pri budovaní nových cyklotrás medzi ŽSK a Kiou pokračuje i v tomto roku

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 31. júl 2013

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) a spoločnosť Kia Motors Slovakia pokračujú v spolupráci v oblasti budovania nových a obnovy existujúcich cyklistických chodníkov. Nadviazali tak na doterajšie úspešné partnerstvo, ktoré spečatili vlani v septembri podpisom deklarácie o spolupráci. Automobilová spoločnosť poskytla v minulom roku župe finančnú podporu vo výške 100 tisíc eur, vďaka ktorej sa podarilo vybudovať cyklistický chodník v rámci projektu „Cyklotrasa Hrad Budatín – Hrad Strečno: Trasa A“. Cyklisti na horských bicykloch tak už od mája využívajú novú približne päťkilometrovú cyklotrasu medzi Vodným dielom Žilina a Budatínskym hradom. Na trase bola osadená lávka cez biokoridor, pribudli odpočívadlá, lavičky a stojany na bicykle. V júni sa na spomínanom úseku označili všetky križovatky a rázcestia, aby sa na nej mohol cyklista spoľahlivo orientovať. Trasa má tak nadštandardnú hustotu prvkov cykloturistickej orientácie a po dokončení má ambíciu zaradiť sa k najkrajším cyklotrasám na Slovensku.
Žilinskej župe sa tiež podarilo so súhlasom Krajského pamiatkového úradu v Žiline vyznačiť samostatný chodník určený pre cyklistov priamo na území Budatínskeho parku. Doteraz v ňom platil prísny zákaz vstupu s bicyklami, po novom je cyklistom umožnený peší prechod cez park, pričom svoje bicykle pretlačia vyhradeným a označeným chodníkom. „Teší ma, že spolupráca so spoločnosťou Kia pokračuje i v tomto roku. V týchto dňoch sme získali od automobilky ďalších 50 tisíc eur, ktoré budú využité na ďalšiu etapu budovania cyklotrasy. Už v auguste pokračuje projekt výstavbou ďalšieho strategického napojenia úseku na Vodné dielo Žilina v časti Hydrouzol. Aktuálne prebieha výstavba na Budatínskom moste, ktorá cyklistom zabezpečí bezkolízne napojenie na existujúci cyklochodník na cestnom moste a budú tak môcť pokračovať v smere do centra mesta alebo sa vrátiť na Vodné dielo po ľavom brehu Váhu. Verím, že sa nám do roku 2016 podarí cyklisticky prepojiť hrady Budatín a Strečno,uviedol žilinský župan Juraj Blanár. 

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky