3. apríl 2013

Žilinský samosprávny kraj podporuje myšlienku „otvorenej kultúry“ aj naďalej

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 3. apríl 2013

Prvá nedeľa v mesiaci patrí na Slovensku kultúre. Od 3. marca 2013 otvoril Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) svojich päť galérií návštevníkom počas prvých nedelí v mesiaci zadarmo. V tomto trende bude pokračovať aj naďalej. Návštevníci môžu využiť voľný vstup do galérií v pôsobnosti ŽSK najbližšie v nedeľu 7. apríla 2013. Počas prvej „otvorenej nedele“ zaznamenali galérie takmer stopercentný nárast návštevníkov. Väčšina z nich sa za kultúrou vybrala práve kvôli tejto akcii. Do Liptovskej galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši zavítali v tento deň aj zahraniční turisti. „V evidencii máme aj návštevníkov z Ukrajiny, ktorí boli ubytovaní v Demänovskej doline. V rámci spoznávania okolitých krás sa rozhodli využiť aj možnosť bezplatného vstupu do našej galérie a pozreli si umenie našej krajiny a regiónu v stálych expozíciách,“ povedala Viera Chodelková, riaditeľka Liptovskej galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. V ďalších galériách sa stretli tiež len s pozitívnymi ohlasmi, pričom si návštevníci galérií vyberali cielene. Mohli si tak bezplatne pozrieť nielen aktuálne výstavy, ale aj stále expozície a diela majstrov akými sú napríklad Ľudovít Fulla, Martin Benka, Vincent Hložník, Peter Michal Bohúň či Mária Medvecká.
Medzi galérie v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK patria: Kysucká galéria v Oščadnici, Liptovská galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Považská galéria umenia v Žiline a Turčianska galéria v Martine. Podrobnosti o otváracích hodinách a podmienkach vstupu nájdu návštevníci na webových stránkach jednotlivých galérií alebo ŽSK, ako aj prostredníctvom mobilnej aplikácii ZASK. ŽSK sa otvorením svojich galérií návštevníkom zdarma v každú prvú nedeľu v mesiaci pripojil k projektu Ministerstva kultúry SR.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽS


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky