29. júl 2013

Pamätnú plaketu ŽSK si na Jánošíkových dňoch prevzal Ľudovít Pekar

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 29. júl 2013

Výnimočnosť 51. ročníka Jánošíkových dní v Terchová nepochybne zdôrazňuje 325 rokov od narodenia slovenskej legendy z tejto malebnej rázovitej obce – Juraja Jánošíka a zároveň 300 rokov od jeho popravy. Sviatočné štvordnie (25. – 28. júla 2013) pre milovníkov ľudového umenia, spevu, zbojníckych tradícií a veselej bezprostrednej nálady potešilo okrem krásneho letného počasia i bohatý kultúrno – zábavný program viac ako tisícky účinkujúcich zo Slovenska a zahraničia.
Vyvrcholením medzinárodného folklórneho festivalu bol nedeľňajší program pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraja Blanára. Na krajskom programe pod názvom „Jánošík je sloboda a sloboda je večná“ pod režisérskou taktovkou Petra Cabadaja v spolupráci s Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a so sprievodným slovom herca Františka Výrostka sa predstavili účinkujúci z regiónov kraja - Ťažká muzika a Trio z Chotára, Folklórne súbory Turiec, Kysučan, Oravan, Rozsutec, Folkĺorna skupina Sliačanka, Arzén, Kysucká muzika a Zuzana Smatanová.
Už po šiestykrát udelil župan Juraj Blanár v rámci nedeľného programu ocenenie najlepšiemu nositeľovi tradícií v oblasti kultúry zo Žilinského kraja. Tento rok získal Pamätnú plaketu ŽSK dlhoročný vedúci a choreograf Folklórneho súboru Turiec Ľudovít Pekar, dožívajúci sa v roku 2013 okrúhleho jubilea 70 rokov. „Pán Pekar sa významnou mierou pričinil o zachovávanie ľudových tradícií, rozvoj folklóru nielen na území nášho kraja. Jeho choreografie boli celoslovensky uznávané a oceňované. Veľmi prínosné bolo jeho hľadanie námetov doma, vo vlastnom regióne, čo nádherne dokázal vo svojich choreografiách venovaných olejkárskej tradícii Turca. Ocenenie je v mene Žilinského samosprávneho kraja prejavom vďaky a úcty za jeho celoživotné dielo,“ povedal predseda ŽSK J. Blanár.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK