28. november 2013

Beskydsko - Javornícka lyžiarska magistrála vstupuje do svojej tretej sezóny

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 28. november 2013

Zima je už predo dvermi a milovníci zimných športov sa už nemôžu dočkať prvej snehovej nádielky. Na tohtoročnú zimnú sezónu sa už pripravuje i Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), ktorý sa opäť chystá osloviť svojou ponukou najmä vyznávačov bežeckého lyžovania. V januári 2012 sa mu podarilo spustiť do skúšobnej prevádzky Beskydsko - Javornícku lyžiarsku bežeckú magistrálu, ktorú počas dvoch sezón využili tisícky bežkárov, nielen z okolitých Kysúc a Horného Považia, ale z celého Slovenska i susednej Českej republiky. Pravidelnú údržbu a strojovú úpravu stopy na trase v celkovej dĺžke približne 54 km zabezpečuje župa, od minulého roka v spolupráci so Snowparadise Veľká Rača Oščadnica.
„Záujem o bežecký šport z roka na rok rastie, čo nás veľmi teší, pretože zámerom Žilinskej župy je pritiahnuť do našej krásnej prírody turistov a športovcov, a to sa nám darí i vďaka tejto atraktívnej činnosti. Našou snahou je vychádzať bežkárom v ústrety a prinášať im čerstvé a aktuálne informácie o dianí na trase, preto sme vlani spustili na našej webovej stránke www.regionzilina.sk tzv. bežkoservis. Každý záujemca tak na jednom mieste nájde všetky dôležité údaje, a čo je dôležité, môže sem pridávať svoje fotografie a komentáre,“ informoval župan Juraj Blanár. Infoservis Beskydsko – Javorníckej magistrály bude od tejto sezóny fungovať i na sociálnej sieti Facebook na stránke Žilinského samosprávneho kraja, čím sa pridávanie obrázkov a príspevkov od užívateľov opäť zjednoduší.
V minulom roku sa župe podarilo na šiestich miestach zriadiť aj tzv. infobody. Tieto informačné centrá sa nachádzajú vo vybraných reštauračných a ubytovacích zariadeniach na trase magistrály - v reštaurácii U Melocíka, v zariadení Ski Apartmány Makov, v penzióne Javorník, v horskom hoteli Fran v časti Kasárne, v pohostinstve U Cipára na Semeteši a v Moteli Smažák v Turzovke. Bežkári tu nájdu nielen mapy a propagačný materiál o okolí trasy, ale i aktuálne informácie o úprave magistrály a kontaktné údaje na Bežkoservis.
Kvalitná snehová nádielka a neobvykle dlhá minuloročná sezóna potešila množstvo bežkárov, ktorí si bežecké lyžovanie naplno vychutnávali až do apríla. Ratraky so stopovačmi vyrazili na trať po prvýkrát v polovici januára a trasu upravovali každý týždeň, vždy pred víkendom, až do polovice apríla. Čerstvá stopa bola pre bežkárov pripravená dovedna trinásťkrát, z toho dvakrát v apríli. 

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky