28. jún 2013

V Čadci dali do užívania nový CNC sústruh

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 28. jún 2013

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zefektívňuje prípravu študentov svojich stredných škôl nákupom nových prístrojov pre skvalitnenie ich odbornej prípravy. V piatok 28. júna odovzdal podpredseda ŽSK Jozef Štrba riaditeľovi Strednej odbornej školy technickej v Čadci Františkovi Kajánkovi do užívania nový CNC sústruh. Ten má zabezpečiť väčšie možnosti vzdelávania a výchovy študentov pre ich ďalšie zamestnanie. „Aj takýmto spôsobom sa snažíme prepájať praktické vyučovanie so skutočnými potrebami kladenými na študentov po skončení štúdia. Stredná odborná škola technická v Čadci je jednou z tých, v ktorej úspešne funguje aj Centrum odborného vzdelávania a prípravy zamerané na strojárstvo a ostatnú kovospracúvaciu výrobu, preto tento sústruh padne na úrodnú pôdu,“ uviedol vicežupan Jozef Štrba. Finančné prostriedky na nákup nového CNC stroja v hodnote 15 tisíc eur uvoľnila vláda SR po svojom výjazdovom zasadnutí, ktoré sa konalo v decembri minulého roka na Kysuciach.
Prepojenie teórie s praxou zabezpečuje škola v spolupráci s podnikmi INA Kysuce a KIA Motors Slovakia. Pri zabezpečovaní odbornej praxe škola komunikuje aj so spoločnosťami Doprava a služby K &T, Promont či K-Ten. Samotný CNC sústruh je osadený šikmým lôžkom s PC riadením a vymeniteľným riadiacim systémom. Obsahuje kompletné krytie, bezpečnostné úpravy zodpovedajúce CE normám, plynulé riadenie otáčok vretena, 8 miestny nástrojový revolver, manuálny koník, automatický nájazd do nulového bodu stroja a elektrické a mechanické prípravy pre automatizáciu. „Stredná odborná škola technická v Čadci patrí medzi školy s vysokou úspešnosťou uplatnenia študentov na trhu práce, ale aj v ďalšom pokračovaní ich štúdia. Táto investícia pozitívne prispeje k udržaniu vysokého štandardu odborného vzdelávania na Kysuciach,“ dodala riaditeľka odboru školstva ŽSK Dana Mažgútová.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK