27. február 2013

Modernizácia ciest bude pokračovať vďaka ROP

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 27. február 2013

Využiť možnosti Regionálneho operačného programu plánuje v tomto roku Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) na modernizáciu ciest II. a III. triedy na svojom území. Na základe výzvy vyhlásenej v decembri 2012 v rámci Opatrenia 5.1 Regionálne komunikácie zabezpečujúce dopravnú obslužnosť regiónov pripravuje ŽSK dva projekty, ktoré riešia obnovu siedmich úsekov ciest. V rámci programu je pre ŽSK na projekty alokovaná suma 2,8 milióna eur. K projektom sa pripočítava 5% spolufinancovanie krajskej samosprávy. „Projektmi Bezpečne na cestách Žilinského kraja a Bezpečne do centra kultúry nadviažeme na predošlé rozsiahle modernizácie komunikácií, ktoré sme realizovali z ROP-ky už v minulých rokoch. V prípade našej úspešnosti to môže znamenať ďalších 23 km obnovených ciest v regiónoch Orava, Liptov, Kysuce a Turiec,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. „V oblasti Námestova je pripravovaná najnáročnejšia investícia za viac ako milión eur, kde sa opraví 8,5 km úseku medzi Beňadovom a Oravskou Lesnou. Na ďalšej 1,6 km trase v okrese Dolný Kubín medzi Párnicou a Zázrivou je plánované popri obnove vozovky i pridanie žabovodov. Tie sa osvedčili už pri predošlej obnove regionálnych ciest z ROP-ky. Konkrétne v Turci, na trase Sučany a Turčianska Štiavnička, kde sme osadili päť prechodov pre migrujúce obojživelníky,“ informoval riaditeľ odboru Centrálnej koordinačnej jednotky ŽSK Michal Patúš. Ako ďalej uviedol na okres Martin sa pamätá i v tejto výzve opravou 3,5 km úseku cesty III. triedy medzi Ležiachovom a Košťanmi nad Turcom za takmer 766 tisíc eur. Liptovskomikulášsky okres čaká obnova 5,2 km ciest II. a III. triedy na úsekoch Jalovec smerom do Liptovského Mikuláša a z Liptovského Trnovca do Liptovského Mikuláša v rozpočtovom náklade 825 tisíc eur. Investícia vo výške 685 tisíc by pomohla modernizácii aj 4 km kysuckých komunikácií v okrese Čadca, a to cesty II. triedy v úseku Dlhá nad Kysucou smerom na Bytču a cesty III. triedy v úseku Rudinka – Rudina v okrese Kysucké Nové Mesto. „Realizáciou projektov sa zabezpečí výmena povrchu vozovky vybraných úsekov ciest. V extraviláne sa zosilní hrúbka koberca o 5 cm, v intraviláne zostane vymenená hrúbka koberca zachovaná. Použitím rôznych bezpečnostných prvkov pri cestách, napríklad reflexnými prvkami na značkách, zvodidlách, smerových stĺpikoch chceme zvyšovať bezpečnosť dopravy a znižovať nehodovosť,“ priblížil ciele modernizácie ciest riaditeľ odboru dopravy a regionálneho rozvoja ŽSK Ivan Mokrý. Výzva sa predkladanie projektov sa ukončí 31. marca 2013. Ak budú projekty obnovy ciest ŽSK schválené, s opravami sa môže začať už v priebehu tohto roka.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky