25. november 2013

Tradície dávnych čias stále živé vôkol nás

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 25. november 2013

Ľudové zvyky, folklór a tradície tvoria súčasť nášho kultúrneho dedičstva. Snahou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je oživovať tradície našich predkov, aby nezostali zapadnuté prachom a prezentovať ich okolitému svetu, čoho výsledkom je i realizácia marketingového projektu Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja. Vďaka nemu kraj už druhý rok realizuje Kulinárske dni, ktoré prilákali do všetkých regiónov tisícky milovníkov dobrého, no najmä tradičného jedla. Po jarnej a jesennej sérii týchto chutných podujatí pokračujú aktivity projektu i v decembri konferenciou o cestovnom ruchu, kultúrnom turizme a marketingu, s názvom „Tradície netradične“, ktorá sa uskutoční 3. decembra 2013 na Úrade ŽSK. V dvoch blokoch na nej vystúpia zaujímaví ľudia, ktorým učarovalo remeslo našich starých rodičov, milovníci tradícií, ktorí oživujú ľudové zvyky a nadšenci folklóru, ktorí prezentujú kúsok tradičného sveta i dnes rôznorodými aktivitami.
Prvý blok účastníkov konferencie presvedčí, že i tradičné sa môže robiť netradične. Janka Holeštiaková z Kysuckej muziky porozpráva o tradičnej hudbe v novom šate, Anna Fraňová zase ukáže, že slovenská ľudová výšivka sa teší obľube i na modernom oblečení. Medzi najstaršie ľudové činnosti patrí pltníctvo, ktoré aj v súčasnosti patrí k vyhľadávaným aktivitám. O splavovaní pltí na Váhu porozpráva vo svojom príspevku Pavol Pristach. Martin Brxa odprezentuje svoje aktivity v oblasti zachovávania kultúrneho dedičstva. Vlani sa ľudový motív čičmianskych dreveníc stal námetom pre oblečenie slovenských športovcov na olympijských hrách v Londýne, na budúcoročnej zimnej olympiáde bude odev olympionikov opäť zdobiť čičmiansky vzor. Čo viedlo organizátorov vybrať si túto vzorku inšpirovanú ľudovými tradíciami za národný motív a aký ohlas zaznamenali? Na tieto i ďalšie otázky odpovie zástupkyňa z Olympijskej marketingovej spoločnosti vo svojej prezentácii. Združenie Folklór bez hraníc zase odprezentuje svoje aktivity na webovom portáli venovanému folklóru. Príspevok Mariety Kudjakovej nás presvedči o tom, že tradície sú stále živé i v obci Čičmany a posledná prezentácia predstaví výskumy zamerané na ľudové kroje v Žilinskom kraji. „V dnešnej globalizovanej dobe je práve folklór to najcennejšie, čo doma máme, a to jediné, čo nás odlišuje od ostatných. Zámerom konferencie je spropagovať všetkých tých, ktorí svojimi aktivitami uchopili to „staré“ ľudové a inovatívnym spôsobom prezentujú folklór a zvyky v dnešnom čase, v každodennom živote,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.
Súčasťou konferencie bude i uvedenie do života knihy „Gorali. Veľká kniha o Goraloch Oravy, Liptova a Kysúc“ z edície nevšedného dedičstva ŽSK. „Bohatú tradíciu Žilinského kraja sa nám darí zvečňovať i na papier, a i takýmto spôsobom zachovávame dedičstvo našich predkov pre ďalšie generácie, čoho výsledkom je v poradí už tretia monografia. Po knihe o drotárstve a Jurajovi Turzovi sa nám v tomto roku podarilo vydať publikáciu o významnom pohraničnom etniku,“ dodal žilinský župan.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky