25. jún 2013

Unikátny rodostrom v rukách posledného muža na Mesiaci

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 25. jún 2013

Dňa 14. júna odovzdal na americkej pôde zástupca veľvyslanectva Slovenskej republiky (SR) vo Washingtone dar Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) americkému astronautovi s kysuckým pôvodom Eugenovi A. Cernanovi. „Aj takouto formou chceme preukázať našu hrdosť a úctu žijúcej legende, ktorej patrí privilégium posledného človeka na Mesiaci. Nesmierne ma teší, že si obraz rodokmeňu nakoniec našiel cestu do rúk pána Cernana,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Odovzdanie sa uskutočnilo v rámci slávnostnej večere v Národnom českom a slovenskom múzeu a knižnici (National Czech and Slovak Museum and Library) v Cedar Rapids štáte Iowa. Pri odovzdávaní bol prečítaný list predsedu ŽSK Juraja Blanára adresovaný E. Cernanovi. Večera, ktorej hlavným hosťom bol Eugen Cernan, sa konala pri príležitosti otvorenia stálej expozície „Tváre slobody“. Veľvyslanectvo SR vo Washingtone využilo túto príležitosť na verejné odovzdanie daru a pozdravov od predstaviteľov ŽSK pred početným publikom. „Chcem vyjadriť vďaku za tento dar Žilinskému samosprávnemu kraju. Nesmierne si toto gesto vážim. Vďaka patrí i mojim starým rodičom, ktorý sú rodáci z Kysúc. Najviac si na nich vážim pracovitosť, skromnosť a poctivosť,“ vymenoval Eugen Cernan vlastnosti, ktoré stoja aj za jeho úspechmi v USA. Umelecky spracovaný rodokmeň pochádza z dielne výtvarníčky Zuzany Kubicovej – Jesenskej a je tvorený kombinovanou technikou na hodvábe s všívaným rodostromom.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK