24. apríl 2013

Začína sa letná turistická sezóna v Žilinskom kraji

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 24. apríl 2013

Začiatok mája je už tradične časom, v ktorom väčšina kultúrnych inštitúcií Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) otvára letnú turistickú sezónu. Pri tejto príležitosti pripravujú múzeá niekoľko sprievodných podujatí s bohatým programom. Symbolom začínajúceho sa letného obdobia na Orave sú Turzovské slávnosti na Oravskom hrade, počas ktorých sa už tento víkend (27. – 28. 4. 2013) opäť odomknú brány najnavštevovanejšieho hradu na Slovensku. Návštevníci hradu sa môžu tešiť na ochutnávku tradičných jedál a remeselnícky jarmok, hradným nádvorím sa budú niesť tóny dobovej hudby a svoje umenie predvedú šermiari a žonglér Navaro. Kultúrny program začína v sobotu o 10:30 hod. historickým sprievodom obcou, po ktorom všetkých zúčastnených privíta a pozdraví palatín Turzo. Letná turistická sezóna začína už tento piatok 26.4.2013 i v ďalšej expozícii Oravského múzea, v expozícii Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy a Mila Urbana v Oravskej Polhore.
Prvý májový deň patrí už tradične otváraniu letnej sezóny na Hrade Strečno. Za múrmi unikátneho hradu ožijú známe osobnosti slovenskej histórie. Hlavná turistická sezóna sa v prvú májovú nedeľu začína aj v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke. O 9:00 hod. sa oficiálne otvoria brány skanzenu a zo zimného spánku sa prebudí i parná lokomotíva Historickej lesnej úvraťovej železničky. Pravé poludnie bude patriť starodávnemu zvyku stavania mája. Ľudové zvyky spojené so stavaním mája si môžu pozrieť nadšenci folklóru na nesúťažnom folklórnom festivale s medzinárodnou účasťou v Súľove–Hradnej s názvom „Máj, máj, zelený máj“, ktorý pripravuje Krajské kultúrne stredisko 5. mája 2013.
V poslednú májovú nedeľu pripravilo Liptovské múzeum v skanzene v Pribyline podujatie spojené s prezentáciou pastierskeho folklóru s názvom Ovčiarska nedeľa. Návštevníkov čaká bohatý program v podobe vystúpenia folklórnych súborov, súťaže vo varení halušiek či v kvalite výrobkov z ovčej vlny, ale i ukážky tradičných postupov spracovania ovčej vlny. Milovníci syrárskych špecialít si prídu na svoje i v sobotu 11. mája 2013 v Ivachnovej na 2. ročníku Celoslovenského syrárskeho jarmoku. Okrem verejnej ochutnávky sa účastníci podujatia môžu tešiť na súťaž o najlepší syr a o najkrajší syrový výrobok, ale i na pokus o slovenský rekord vo vytvorení najdlhšej syrovej nite. „Žilinský samosprávny kraj ponúka pre svojich obyvateľov a návštevníkov letnú turistickú sezónu plnú atraktívnych a zaujímavých podujatí. Využite pestrú ponuku aktivít našich kultúrnych inštitúcií v každom z piatich regiónov Žilinského kraja a prežite u nás jedinečné chvíle,“ pozýva predseda ŽSK Juraj Blanár.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK