23. august 2013

Pocta pre Jozefa Bednárika

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 23. august 2013

Dňa 22. augusta 2013 stratila slovenská divadelná obec významného herca, scenáristu a režiséra Jozefa Bednárika. Absolvent VŠMU v Bratislave pôsobil v prvom desaťročí svojej umeleckej kariéry ako herec, avšak čoskoro sa etabloval ako divadelný režisér. Inscenoval desiatky divadelných predstavení, muzikálov i opier, za ktoré mu boli udelené viaceré významné ocenenia, medzi inými napríklad Divadelné dosky či Krištáľové krídlo. Od roku 1981 sa jeho domovskou scénou stalo Divadlo Andreja Bagara v Nitre, okrem neho sa však režisér predstavil na mnohých ďalších česko-slovenských divadelných doskách. V roku 1986 mu bol udelený titul Zaslúžilý umelec.
Režisér často na svojich umeleckých púťach zavítal i do Žilinského kraja. Bol aktívnym a nadšeným návštevníkom a propagátorom kultúrnych podujatí, ktorý prijal záštitu i nad prvým ročníkom nedávno uskutočneného festivalu Zlaté tančeky v Turčianskych Tepliciach. Návštevníkom kúpeľného parku bude slávneho divadelníka navždy pripomínať lavička v tvare režisérskeho kresla, ktoré neodmysliteľne patrilo k tomuto bonvivánovi života. „Pán Bednárik bol vedúcou osobnosťou slovenského kultúrneho života a jeho odchod je nenahraditeľnou stratou pre celé Slovensko. Bol energickým, veselým človekom, ktorý okolo seba šíril dobrú náladu a radosť zo života. Česť jeho pamiatke,“ povedal so zármutkom predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky