22. apríl 2013

Nevšedné dedičstvo Žilinského kraja

Nevšedné dedičstvo Žilinského kraja

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 22. apríl 2013

So Žilinským krajom sa viaže veľa legiend, významných osobností a bohatá história. Toto nevšedné dedičstvo sa krajská samospráva snaží zachovávať a udržiavať prostredníctvom kníh o unikátoch nášho regiónu a slávnych ľuďoch, ktorí písali históriu župy. „V roku 2010 sme vydali monografiu „Drotárstvo. Veľká kniha o slovenskom drotárstve“, približujúcu odkaz drotárskeho remesla a ľudí, ktorí svojím umom, vynaliezavosťou a nevšednými životnými príbehmi “odrôtovali“ svet a v minulom roku sme slávnostne uviedli do života knihu mapujúcu život jednej z najvýraznejších postáv histórie Žilinského kraja, život Juraja Turzu, človeka, ktorý bol nielen múdrym a mocným panovníkom, ale i milujúcim manželom a otcom,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár. Obe monografie predstavia autori na besede s názvom Žilinský kraj a jeho nevšedné dedičstvo, ktorá sa uskutoční v utorok 23. apríla 2013 o 14:00 hod. v Turčianskej knižnici v Martine. Návštevníci si budú môcť vypočuť krátke citácie a úryvky z oboch kníh a budú mať možnosť podebatovať s významnými hosťami – Pavlom Dvořákom, Milošom Jesenským a Stanislavom Muntágom. „Som rád, že sa nám darí zvečňovať bohatú tradíciu nášho kraja na papier, a takýmto spôsobom zachovávame dedičstvo našich predkov pre ďalšie generácie. Doposiaľ sa nám podarilo vydať dve veľké knihy, na ktorých sa autorsky podieľali odborní zamestnanci múzeí zriadených Žilinským samosprávnym krajom. V tomto roku túto spoluprácu rozširujeme i na knižnice a jej výsledkom bude publikácia o významnom pohraničnom etniku s názvom „Gorali. Veľká kniha o Goraloch Oravy, Liptova a Kysúc“, doplnil žilinský župan J. Blanár.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky