21. november 2013

Trestné oznámenie na Žilinskú župu bolo len predvolebným trikom

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 21. november 2013

Polícia uzavrela vyšetrovanie údajného trestného oznámenia vo veci porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Anonym upozornil Úrad špeciálnej prokuratúry v Bratislave na údajnú manipuláciu prevodu vlastníctva vyššieho územného celku v Žiline. Malo ísť o prevod vlastníckeho práva bývalých polikliník v správe župy za cenu o viac ako polovicu menšiu ako bola stanovená v znaleckom posudku, pričom Žilinskému samosprávnemu kraju mala byť týmto konaním spôsobená škoda za 1,7 mil. eur. Oznámenie sa dotýkalo budov bývalých polikliník v Martine, Liptovskom Mikuláši a Turčianskych Tepliciach, ktorých odpredaj pritom právoplatne schválilo zastupiteľstvo župy lekárom pôsobiacim v týchto budovách. Úrad ŽSK poskytol všetky dokumenty poukazujúce na zákonný a transparentný predaj prebytočného majetku. Na základe predložených dôkazov vyšetrovateľ vydal rozhodnutie o tom, že nebol spáchaný trestný čin. „Predaj budov bývalých polikliník sa uskutočnil s podmienkou zachovania poskytovania zdravotnej starostlivosti a zároveň zveľaďovania tohto majetku,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. „Je smutné, že záchrana bývalých polikliník pre zdravotnícke účely mala niekomu poslúžiť v nečestnej predvolebnej kampani. Spochybnením prístupu odborných pracovníkov a predstaviteľov vyššieho územného celku došlo k ich morálnej ujme, ako aj k vytvoreniu negatívneho obrazu verejnosti o práci Úradu ŽSK,“ hovorí predseda ŽSK Juraj Blanár, ktorý je pripravený očistiť meno župy aj od ďalších predvolebných neférových očiernení.
Žilinská župa považuje zdravotnú starostlivosť za svoju prioritu a preto vytvára podmienky v budovách bývalých polikliník, aby tam lekári, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zostali pod jednou strechou. „Ak by sme ten krok neurobili, hrozilo by, že sa lekári rozpŕchnu po celom meste a pokojne by si ordinácie mohli otvoriť napríklad v blízkosti mäsiarstva alebo v panelákovej pivnici,“ vysvetľuje župan Juraj Blanár.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK