20. december 2013

Rok 2014 v znamení osláv výročí významných slovenských dejateľov

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 20. december 2013

Rok 2013 sa v celom Žilinskom samosprávnom kraji niesol v duchu osláv významného 1150. výročia príchodu solúnskych bratov, svätých Cyrila a Metoda, na naše územie. Žilinská župa nezabudla na význam ich odkazu a pri tejto príležitosti pripravila vo svojich inštitúciách množstvo podujatí orientovaných na posolstvo vierozvestcov. Budúci rok pokračuje Žilinský samosprávny kraj vo svojej začatej tradícii spred troch rokov a vyhlasuje Rok osobností 2014. Už od roku 2011 si každý región Žilinského kraja pripomína rôznymi podujatiami svojich historických dejateľov, tvorcov i osobnosti spoločenského života, ktoré svojím životom a prácou šírili osvetu medzi ľuďmi a zaslúžili sa o kultúrno-spoločenský rozvoj.
Celý nasledujúci rok bude na Hornom Považí venovaný významnému slovenskému maliarovi a grafikovi, rodákovi zo Svederníka, Vincentovi Hložníkovi pri príležitosti 95. výročia jeho narodenia. Kultúrne a spoločenské podujatia v Liptove sa budú v roku 2014 niesť v znamení osláv 220. výročia narodenia slávneho Liptáka – Gašpara Fejérpataky Belopotockého, ktorý sa preslávil ako knihár, vydavateľ, kníhkupec, zakladateľ prvého slovenského ochotníckeho divadla a prvej verejnej knižnice na Slovensku. Na Orave bude celý budúci rok venovaný Márii Medveckej, učiteľke, maliarke a národnej umelkyni, pri okrúhlom 100. výročí jej narodenia. Presne pred 100 rokmi sa vo Vrútkach narodila ďalšia populárna slovenská spisovateľka a dramatička Hana Zelinová, ktorú si budú nasledujúcich dvanásť mesiacov pripomínať podujatiami v Turci. Rok Pavla Hrtúsa Jurinu bude vyhlásený na Kysuciach. Tento popredný kysucký spisovateľ, predstaviteľ lyrických prozaikov by sa v roku 2014 dožil svojich 95. narodenín.
„Žilinský kraj ukrýva nesmierne bohatstvo nielen vo svojej prírode, histórii a tradíciách. Sú to tiež významné osobnosti a ľudský potenciál, ktorým sa môže náš kraj popýšiť. Teší ma, že i v roku 2014 môžeme pokračovať v tradícii vyhlásenia Roku osobností a týmto spôsobom vzdať hold dôležitým dejateľom, ktorí sa narodili či pôsobili v niektorom z našich piatich regiónov, a o to viac som rád, že vôbec po prvý krát budeme mať v dvoch regiónoch venovaný rok dvom významným slovenským ženám,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. 

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky