2. september 2013

Rekonštrukcia prvých bojov SNP v Nezbudskej Lúčke

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 2. september 2013

Rekonštrukciu prvých bojov Slovenského národného povstania (SNP) z obdobia II. svetovej vojny pripravujú obce Nezbudská Lúčka a Strečno v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Dubná skala a ďalšími historickými bojovými skupinami z celého Slovenska. Nad podujatím, ktoré sa uskutoční v sobotu 7. septembra 2013 od 10:00 hod. v Nezbudskej Lúčke, prevzal záštitu predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár. „Z hľadiska histórie je veľmi dôležité pripomínať si všetky hrdinské činy späté s obdobím druhej svetovej vojny. Diváci budú mať možnosť vidieť boje, ktoré prebiehali počas Slovenského národného povstania a naplno si tak vychutnať autenticitu týchto časov," uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.
V bohatom programe sa divákom predvedie 120 účinkujúcich v uniformách z II. svetovej vojny a množstvo historickej bojovej techniky. V hlavnom vystúpení napadnú nemecké vojská postavenia povstalcov, kde bude použitá historická vojenská technika a diváci budú mať možnosť vidieť i autentické vojenské lietadlá. Boje sa budú odohrávať na mieste, z ktorého začali ofenzívu proti povstalcom nemecké vojská a to za pomoci troch bojových lietadiel, ktoré ostreľovali pozície povstalcov. Vôbec po prvý raz bude predstavená i rekonštrukcia povstaleckých bojov hrdinských francúzskych dobrovoľníkov Georgesa Bazarera de Lannuriena. Svoje bojové majstrovstvo predvedú aj vojaci súčasnej armády Slovenskej republiky zo Žiliny a Martina. ktorí svoj program začnú už o 11.00 hod. V rámci kultúrneho programu vystúpi aj speváčka Zuzana Smatanová a skupiny Arzén, Šleha a ďalší.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK