18. marec 2013

Jánošíkov poklad pre tri osobnosti Žilinského kraja

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 18. marec 2013

V predvečer okrúhleho tristého výročia smrti slovenskej legendy Juraja Jánošíka ocenil predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár tri osobnosti Žilinského kraja a v jeho rodnej Terchovej im symbolicky odovzdal „Jánošíkov poklad.“ „Aj takýmto podujatím sme si chceli pripomenúť zrod slovenskej legendy a jej prínos k budovaniu národného povedomia Slovákov a tiež oceniť troch vzácnych ľudí, propagátorov ľudových tradícií, ktorí svojou oduševnenou prácou, aktivitami a zanietením prispievajú k udržiavaniu ľudových tradícií nielen v našom kraji, ale v celoslovenskom meradle,“ povedal žilinský župan J. Blanár. Z jeho rúk si ocenenie „Jánošíkov poklad“ prebrala rodáčka z Oravského Veselého Paulína Ganobčíková rod. Sameliaková, popredný slovenský výrobca ľudových hudobných nástrojov Bartolomej Gernát a autor regionálnej literatúryPeter Vrlík.
Ocenená Paulína Ganobčíková, ktorá v tomto roku oslavuje významné životné jubileum 75 rokov, je výraznou vedúcou a tvorivou osobnosťou v oblasti goralskej ľudovej kultúry Oravy nielen ako členka porôt, prípravných výborov folklórnych slávností a lektorka tvorivých dielní v oblasti detského folklóru na Orave, ale predovšetkým ako pedagóg a tvorivý choreograf. Je i zberateľkou hudobného folklóru z autentického prostredia Oravského Veselého. Spolu s manželom vedú od roku 1973 folklórny súbor Pilsko, ktorý minulý rok oslávil 40. výročie svojho založenia. Pod jej vedením Pilsko úspešne reprezentovalo Slovensko na mnohých zahraničných vystúpeniach. Pani Paulína Ganobčíková pomáha zachovávať živé tradície v srdciach detí svojou vytrvalosťou, obetavosťou a láskou, s ktorou sa venuje najmladšej generácii.
Druhý ocenený Bartolomej Gernát je popredný slovenský výrobca ľudových hudobných nástrojov, sólista, inštrumentalista, spevák a folklorista, žije a tvorí v Turzovke. Pravidelne sa zúčastňuje najvyššej slovenskej súťaže pre výrobcov ľudových hudobných nástrojov Instrumentum Excellens, ktorá sa každoročne koná v rámci Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Je viacnásobným držiteľom najvyššieho ocenenia z tejto súťaže Certifikát Instrumentum Excellens. Je taktiež neodmysliteľnou súčasťou folklórneho súboru Kysučan, no dlhodobo spolupracuje aj s Detským folklórnym súborom Kelčovan. Nemenej známe je jeho meno aj ako sólistu, a so svojimi píšťalkami precestoval mnohé krajiny a absolvoval niekoľko desiatok jedinečných vystúpení na domácej i zahraničnej pôde.
Držiteľ ocenenia „Jánošíkov poklad“ Peter Vrlík sa od roku 1991 angažuje v Matici slovenskej. Ako zanietený regionalista sa zaoberá dejinami a osobnosťami Liptova. V publikácii Liptovský Mikuláš kronikársky priblížil vojnové udalosti rokov 1938 – 45. Spolu s autorom Petrom Vítekom prerozprával miestne povesti v zbierke Z liptovskej truhlice. Je autorom textovej časti v obrazovej knihe Liptov, do Zborníka rozprávok prispel hrami Psota a Salaš na Čertovici, je spolutvorcom Zborníka z histórie ochotníckeho divadla obcí Liptova. V knihe Povesti z Liptova, ktorej je spoluautorom, zozbieral vyše 40 najkrajších povestí Liptova a priblížil tak čitateľom tajomstvá a zaujímavosti liptovského nárečia, mnohé miestne názvy, ponúka v nej pohľad do hrdých liptovských hradov, zoznámi čitateľa s dávnymi hrdinami, bojovníkmi, zbojníkmi, rázovitými postavičkami i miestnymi figliarmi, hľadá poklady zakliate i stratené. Nechýbajú v nej ani novšie povesti a príbehy založené na reálnych udalostiach.
Návštevníkov podujatia s názvom „Jánošík - 325 rokov slovenskej legendy“, ktoré realizoval Žilinský samosprávny kraj v Miestnom kultúrnom stredisku v Terchovej, čakal bohatý kultúrny program. Na folklórnu nôtu zahral súbor Terchovček a líder skupiny Arzén Jaro Gažo zaspieva piesne zo známeho muzikálu Na skle maľované. Juraj Jánošík sa narodil v januári pred 325-timi rokmi v osade u Jánošov pod vrchom Pupov Martinovi a Anne Jánošikovým. Juraj, ktorý prežil detstvo so svojimi štyrmi súrodencami práve v Terchovej a dospel vo vojenskej službe a neskôr na zbojníckych chodníčkoch, je opradený mnohými legendami. Jednou z tých najväčších je ukrytý Jánošíkov poklad. „Nevieme, kde ukryl jeho fyzickú podobu. Máme ale to šťastie, že môžeme žať úrody z tohto pokladu. Juraj Jánošík sa stal symbolom zachovávania ľudových tradícií, budovania kultúrneho dedičstva, pestovania lokálnej i národnej hrdosti. V jeho stopách kráča mnoho ľudí, ktorým sa tieto hodnoty stali neoddeliteľnou súčasťou ich bytia. Juraj Jánošík sa do pamäti ľudu zapísal ako zbojnícky kapitán, ako hrdina, ktorý stelesňoval túžbu človeka po slobode a spravodlivosti a už za svojho života získal nesmiernu popularitu širokých ľudových vrstiev,“ dodal J. Blanár.

 

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK