18. december 2013

Cena ŽSK odovzdaná vojnovej veteránke, atlétke a speváčke

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 18. december 2013

Päť osobností spoločenského života si v sobotu 14. decembra 2013 počas slávnostného večera v Národnom dome Slovenského komorného divadla v Martine prevzalo z rúk župana Juraja Blanára najvyššie ocenenia Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
Cena ŽSK bola udelená vojnovej veteránke plk. v. v. Márii Pelcrovej, úspešnej atlétke Lucii Klocovej a interpretke ľudových piesní Helene Záhradníkovej. O udelení najvyššieho ocenenia kraja rozhodli na základe návrhu obyvateľov krajskí poslanci. Žilinský župan tiež udelil Pamätnú plaketu kňazovi, pedagógovi a rektorovi Katolíckej univerzity Tadeuszovi Zasepovi, ako aj Albíne Pánikovej, ktorej celoživotnou misiou sa stala práca v kultúre, pedagogike so zreteľom na zachovávanie židovskej kultúry. „Som presvedčený, že ide o výrazné individuality formujúce nielen samých seba, ale i svoje okolie a svojich pokračovateľov.Za každou z týchto osobností stojí pozoruhodný životný príbeh, ktorý rozpráva o vytrvalosti, nepoddajnosti ducha a vízii,“ uviedol po oceňovaní J. Blanár.
Ocenenia sa udeľujú osobnostiam, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju a prezentácii ŽSK, obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi a zaslúžili sa o šírenie dobrého mena kraja a Slovenska doma aj v zahraničí.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK