15. november 2013

Do zimnej údržby ciest v Žilinskom kraji je nasadených 235 vodičov

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 15. november 2013

Cestári v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) sú pripravení na príchod zimy. Jednotlivé regionálne závody Správy ciest (SC) ŽSK budú vykonávať zimnú údržbu ciest na 1 368 km ciest II. a III. triedy Horného Považia, Kysúc, Turca, Oravy a Liptova, ktoré má SC ŽSK v správe. Na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest (SSC) sa postarajú aj o 480 km štátnych ciest I. triedy. „Do zimnej údržby je nasadených celkovo 235 vodičov, ktorí obsluhujú 116 sypačov s radlicami a ďalšiu špeciálnu techniku ako nakladače, snehové frézy, traktory s radlicou, traktorové sypače, nákladné vozidlá a autogrédre. Naše závody sa predzásobili takmer polovicou plánovaného množstva posypového materiálu. Počas predchádzajúcej zimy spotrebovali spolu 45 tisíc ton inertného a 5 tisíc ton chemického posypu,“ uviedol generálny riaditeľ SC ŽSK Ivan Fábry. Ako ďalej uviedol, za účelom zlepšenia údržby ciest zakúpili ešte v roku 2012 okrem drobnej mechanizácie aj 5 nových posýpacích vozidiel v celkovej hodnote 1,36 mil. eur. V tomto roku pribudla cestárom ďalšia špeciálna technika za 146 tisíc eur.
Od 1. novembra začala pracovať Centrálna dispečersko-spravodajská služba SC ŽSK v štandardnom režime nepretržitej zimnej údržby. Jej úlohou je aj informovanie verejnosti o zjazdnosti ciest v kraji. „Občania si môžu prehľad o výkone údržby ciest pozrieť aj na stránke kraja www.regionzilina.sk v časti Geografický informačný systém. Je tu vidieť pohyb techniky a ošetrené úseky posypaním alebo odhrnutím do dvoch hodín spätne,“ informoval riaditeľ odboru dopravy a regionálneho rozvoja Úradu ŽSK Ivan Mokrý.
Celkové náklady ŽSK na zimnú údržbu ciest II. a III. triedy v uplynulej zimnej sezóne dosiahli 3,32 mil. eur, čo je o zhruba 400 tisíc eur menej ako počas zimného obdobia 2011/2012. „Náklady tejto zimy sa ukážu podľa vývoja počasia. Najviac prostriedkov odčerpávajú dlhšie obdobia s teplotou kolísajúcou okolo bodu mrazu, náročné na spotrebu posypu,“ uzavrel I. Fábry.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 14.01.2014

Sekcie


Jazykové verzie webstránky