14. máj 2013

Stredoškolákov Žilinského kraja čakajú Vzdušné zámky

  Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 14. máj 2013

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v spolupráci s umeleckou spoločnosťou LETart production pripravili od 15. mája do 21. júna deväť protidrogovo-motivačných koncertov pre študentov stredných škôl v pôsobnosti krajskej samosprávy pod názvom „Vzdušné zámky“. „Projekt nás zaujal, pretože vnímame problémy a nástrahy dnešnej mládeže, rovnako ako cítime zodpovednosť za ich usmerňovanie a výchovu. Stále sme svedkami toho, aká je tenká hranica medzi normálnym životom, koketovaním so závislosťami a drogami, ako aj prispôsobeniu sa im. Som presvedčený, že koncerty utvrdia v našej mládeži triezvy pohľad na svet a stotožnia sa s názorom, že úspešnými môžu byť i bez drog a závislostí,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.
Autorom programu je Boris Lettrich, spevák skupiny AYA, ktorý pri jeho tvorbe vychádzal zo svojej pedagogickej praxe s mládežou, ako aj zo skúseností z tvorby a účinkovania v troch protidrogových predstaveniach Schody do seba, Slepá ulica a Bariéry. „Vzdušné zámky sú pokračovaním našich autorských aktivít v oblasti drogovej prevencie na školách. Základnou motivačnou a dejovou líniou programu sú ľudské súkromné „vzdušné zámky“, ktoré si postaví každý ľudský jedinec vo svojom vnútri a túži sa k ním priblížiť. V programe chceme mladých ľudí upozorniť na fakt, že tým najsilnejším pozemským zámkom je rodina, vzdelanie a zopár pozitívnych priateľov, ktorí moc nesľubujú, ale konajú, najmä vtedy, keď padáme,“ spresnil autor Boris Lettrich, ktorý v programe koncertu účinkuje spolu s ďalšími kapelníkmi zo zoskupenia AYA – Máriom Tománkom a Petrom Mihálom. Program obohatí reálnymi príkladmi zo života odborník na závislosti a bývalý riaditeľ Domova sociálnych služieb a zariadenia núdzového bývania v Dolnom Kubíne Dušan Vlkolinský. Súčasťou koncertu bude aj súťaž „10 dôvodov prečo nie drogu“.
Úvodné koncerty zaznejú už v stredu 15. mája v aule Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline. Pokračovať budú 17. júna v Námestove, 18. júna v Čadci, o deň neskôr v Martine a 21. júna v Liptovskom Hrádku. Plánovaná účasť je 3500 študentov z 22 škôl krajskej samosprávy. Podujatie sa koná pod záštitou predsedu ŽSK Juraja Blanára.

Mgr. Hana Danová
hovorkyňa ŽSK